Katalan liderin tutuklama emri kaldırıldı

Avrupa’yı sallayan Katalan Başbakan ve beraberindeki 4 bakanı ile ilgili çıkartılan tutuklama kararı İspanya Yüksek Mahkemesince iptal edildi.


Katalan liderin tutuklama emri kaldırıldı

İspanya, görevden alınan Katalan Başbakanı Carles Puigdemont ve hükümetinin 4 bakanının Avrupa’da tutuklanma emrini kaldırdı.

İspanya Yüksek Mahkemesi, görevden alınan Katalan Başbakanı Carles Puigdemont ve hükümetinin 4 bakanı ile ilgili Avrupa’da tutuklama emirlerini geri çekti. Bu kararın Puigdemont ve liderlerin İspanya dışında bir ülkede yargılanmasını engellemek için olduğu bildirildi. Puigdemont ve hükümetinin dört bakanı İspanya’ya döndüğü takdirde tutuklama kararı devam edecek. İspanyol Baş Yargıcı Pablo Llarena’nın yaptığı açıklamaya göre, Puigdemont ve hükümetinin dört bakanı İspanya’da 21 Aralık’ta yapılacak Katalan seçimlerine katılma taleplerini belirttikleri için, fiilen gönüllü olarak İspanya’ya geri dönme taleplerinin olduğunu dile getirdi.

Puigdemont’un İspanya’ya geri gönderilmesi kararı on gün içinde belli olacak. Yargıç Belçika mahkemesinin Puigdemont ve liderlerin Belçika mahkemesince yargılanmasını engellemek istediklerini belirtti. Bu vaziyette, Belçika mahkemesinde yargılanma vaziyetleri olursa İspanya’da kalan eski bakanların haksızlığa uğrayacağını belirtti.

İlginizi Çekebilir

Başbakan ABD’nin Kudüs açıklamalarına ateş püskürdü!

Başbakan ABD’nin Kudüs açıklamalarına ateş püskürdü!

Güney Kore ziyaretinde bulunan Başbakan Binali Yıldırım ABD'den arka arkaya gelen Kudüs açıklamalarına çok sert cevap verdi. Açıklamaları hukuk dışı olarak gördüğünü bildiren Yıldırım, "bu kararın telafisi oamaz" dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz