Katalan liderin tutuklama emri kaldırıldı

Avrupa’yı sallayan Katalan Başbakan ve beraberindeki 4 bakanı ile ilgili çıkartılan tutuklama kararı İspanya Yüksek Mahkemesince iptal edildi.


Katalan liderin tutuklama emri kaldırıldı

İspanya, görevden alınan Katalan Başbakanı Carles Puigdemont ve hükümetinin 4 bakanının Avrupa’da tutuklanma emrini kaldırdı.

İspanya Yüksek Mahkemesi, görevden alınan Katalan Başbakanı Carles Puigdemont ve hükümetinin 4 bakanı ile ilgili Avrupa’da tutuklama emirlerini geri çekti. Bu kararın Puigdemont ve liderlerin İspanya dışında bir ülkede yargılanmasını engellemek için olduğu bildirildi. Puigdemont ve hükümetinin dört bakanı İspanya’ya döndüğü takdirde tutuklama kararı devam edecek. İspanyol Baş Yargıcı Pablo Llarena’nın yaptığı açıklamaya göre, Puigdemont ve hükümetinin dört bakanı İspanya’da 21 Aralık’ta yapılacak Katalan seçimlerine katılma taleplerini belirttikleri için, fiilen gönüllü olarak İspanya’ya geri dönme taleplerinin olduğunu dile getirdi.

Puigdemont’un İspanya’ya geri gönderilmesi kararı on gün içinde belli olacak. Yargıç Belçika mahkemesinin Puigdemont ve liderlerin Belçika mahkemesince yargılanmasını engellemek istediklerini belirtti. Bu vaziyette, Belçika mahkemesinde yargılanma vaziyetleri olursa İspanya’da kalan eski bakanların haksızlığa uğrayacağını belirtti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Afrin operasyonu ile 300 terörist öldürüldü!

Afrin operasyonu ile 300 terörist öldürüldü!

Başbakan Binali Yıldırım, Zeytin Dalı Operasyonun kapsamında şu ana kadar 300'den fazla teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz