Katar’a 45 komando!

Türk Silahlı Kuvvetleri Katar’a asker sevkiyatını dün gerçekleştirdi. Katar’da bulunan askeri üsse gönderilen 45 mavi bereli komando dün üsse ulaştı. Birliğin hareketlenmesi ve Türk askerini varlığını artırması ise Arap ülkelerinde tedirginliğe yol açtı.


Katar’a 45 komando!

Mühimmat gönderilmedi

Gönderilen 45 komando ile birlikte Katar’da bulunan askeri üssümüzdeki Türk askeri sayısı 150’yiaştı. Katar’da bugüne kadar 3 kez asker sevkiyatı gerçekleştiren Türkiye ilk sevkiyatta 88 asker, ikincisinde 23 asker ve son sevkiyatta ise 45 asker göndererek birliğin oluşumunu hızlandırma kararının resmi adımlarını atmış oldu. Daha önceki sevkiyatlarda askeri araç ve mühimmatta gönderilirken son sevkiyatta herhangi bir mühimmat gönderilmedi.

İki ülke tatbikat yapacak

Bir sonraki sevkiyatın ise 16 Temmuz ile 19 Temmuz arasında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Planlanan sevkiyatta komando ve piyade dışında 25 askerlik bir topçu grubu gönderilecek. Topçu birliği ile birlikte 40 kilometre menzile sahip olan obüslerden oluşan bir askeri araç konvoyu da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Katar üssüne konuşlandırılacak. Bu sevkiyatta tamamlandıktan sonra iki ülkenin ortak bir askeri tatbikat yapması ve birlikte hareket kabiliyetinin geliştirilmesi planlanıyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Katar, Afrin operasyonunda Türkiye’yi destekliyor

Katar, Afrin operasyonunda Türkiye’yi destekliyor

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lulva el-Hatır, Türkiye'nin Afrin'e karşı Zeytin Dalı Harekatı'nı, ülkenin ulusal güvenliğiyle alakalı meşru kaygılarından dolayı gerçekleştirdiğini söyledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz