Kılıçdaroğlu: Türkiye’yi bu noktaya getirenler utanmadan Lozan diyor!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmasında Suriye hükümeti ile derhal temasa geçilerek bölgede barış için adımlar atılması gerektiğini söyledi ve Lozan tartışmasına değindi.


Kılıçdaroğlu: Türkiye’yi bu noktaya getirenler utanmadan Lozan diyor!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Suriye hükümeti de Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana biz de toprak bütünlüğünden yanayız. Eğer Suriye’de toprak bütünlüğü sağlanacaksa, akan kan duracaksa Suriye hükümetiyle derhal ilişki kurmak gerekiyor” şeklinde konuştu.

CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’nda konuşan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, kurultayın Türkiye’yi meydana gelen problemlerden çekip çıkarma kurultayı olduğunu belirtti. Kurultayın huzur ve barış isteyenlerin kurultayı olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, kurultayın CHP’nin ilk kurultayı olan 4 Eylül 1919 tarihli Sivas Kongresi’nin ruhunu taşıyan bir kurultay olduğunu kaydetti. Kılıçdaroğlu, kurultaya “Adalet ve Cesaret” ismini verdiklerini ifade ederek, “Adaleti ve cesareti bir arada götüreceğiz. Bugün Türkiye 5 temel problemle karşı karşıya. Karamsar bir tablo var. Bu tablo endişeleri derinleştiriyor. Oysa 2002’de iktidar olduklarında Türkiye’nin bir temel problemi vardı. Bu temel problem ara sıra Kürt problemi, ara sıra toplumsal barış, ara sıra de Doğu-Güneydoğu problemi olarak dillendirildi. Bunun yanına şuanda 2018’de 4 temel problem daha eklendi. Demokrasi problemi, ekonomi problemi, eğitim problemi ve dış politika problemi. Biz CHP olarak yalnızca problemleri dile getiren parti değiliz. Öte yandan her problemin üzerine kararlılıkla yürüyen ve çözüm üreten partiyiz” diyerek konuştu.

“AFRİN, MİLLİ BİR DURUŞU ÖNGÖRÜYOR”

Kılıçdaroğlu, bugün toplumsal barışı tehdit eden terörün dar bir coğrafyadan çıkıp daha geniş coğrafyada kendini göstermeye başladığını kaydetti. Türk Silahlı Güçlerince Afrin’de terör örgütlerine yönelik harekat gerçekleştirildiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, “Biz Afrin’de bu ülke için, bayrak için, bizim için, çocuklarımız için mücadele eden Mustafa Kemal’in Mehmetçiklerine buradan selam gönderiyoruz. Afrin, milli bir duruşu öngörüyor. Biz de CHP olarak milli duruşumuzu açık ve net dile getirdik. Ama birileri Afrin operasyonunu partisinin bir kararıymış gibi topluma sunmaya çalışıyor. Ordu, Mustafa Kemal’in ordusudur, senin ordun değil. Mücadele Türkiye içindir, senin için değildir” dedi.

“SURİYE HÜKÜMETİ İLE DERHAL TEMASA GEÇİN”

Kurultaydan hükümete açık ve net bir çağrı yapmak istediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Suriye hükümeti ile derhal temasa geçin. Suriye hükümeti de Suriye’nin toprak bütünlüğünden yana biz de toprak bütünlüğünden yanayız. Eğer Suriye’de toprak bütünlüğü sağlanacaksa, akan kan duracaksa Suriye hükümetiyle derhal ilişki kurmak gerekiyor. Benzer ilişkiyi Irak Merkezi Hükümetiyle de kurmak gerekiyor. 35 senedir çözülemeyen bu problem nasıl çözülür? Bu problemin çözüm adresini yanlış tespit ettiler. Problemin çözüm adresi TBMM’dir. Problem demokrasi ve özgürlük bağlamında ele alınıp çözülmek zorundadır. Problemin çözümünde komşu ülkelerle yakın ilişki kurmak gerekmektedir. Kürt problemi ile terör problemi arasındaki hassas dengenin çok iyi tespit etmesi gerekmektedir. Açık ve net söylüyorum ismine ister Doğu-Güneydoğu problemi deyin, ister Kürt problemi deyin, bu problemi çözecek olan parti yalnızca ve yalnızca CHP’dir. Millete sözüm var ’ilk 4 sene içeresinde bu problemi çözmezsem siyaseti bırakacağım’ diyerek. Barışı Anadolu’nun her toprağına götüreceğim.”

“LOZAN BU ÜLKENİN TAPU SENEDİDİR”

Türkiye’nin ikinci probleminin dış politika olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, yalnızlaşan bir Türkiye tablosu ile karşı karşıya olduklarını öne sürdü. Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi bu noktaya taşıyanlar utanmadan, sıkılmadan Lozan’ı münakaşaya açıyorlar. Lozan bu ülkenin tapu senedidir. Lozan’ı münakaşaya açanlara açık ve net şu soruyu soruyorum; sen Sevr’i mi özledin, Sevr’i mi istiyorsun? Lozan’ın nesini münakaşaya açıyorsun? Lozan’ı kanla aldık, gözyaşıyla aldık, acıyla aldık. Türkiye’nin sınırları cetvelle çizilmedi, birileri lütfettiği için bu şekilde bir tablo yaşanmadı. Lozan, verdiğimiz milli Kurtuluş Savaşı’nın onur belgesidir. O onur belgesini hiç kimseye tartıştırmayız” şeklinde konuştu.

“EN DÜŞÜK ÖĞRETMEN MAAŞI 5 BİN 238 TL’NİN ÜZERI OLACAK”

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin eğitim sisteminde problem olduğunu savunarak, bu problemi çözmek için bir takım çalışmalar yürüteceklerini kaydetti. İlk iş olarak öğretmenleri toplumun en saygın kişileri haline getireceklerini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bunun için bir öğretmenler meslek yasasını çıkaracağız. Devlet memuru yasasından ayrı tutacağız. Onları bilgi ile donatacağız. Onlar aynı zamanda gelecek kaygısı taşımayacak, ’Ay sonunu nasıl getiririm’ diyerek kaygı taşımayacak. En düşük öğretmen aylığı açlık sınırının üzerinde olacak. Bunu söyleyince ’açlık sınırı nedir’ diyerek birileri sorabilir. Şu anda Türk-İş’in belirlemesine göre açlık sınırı Aralık 2017 itibariyle 5 bin 238 TL. Dolayısıyla en düşük öğretmen aylığı bunun üzerinde olacak. Öte yandan her öğretmene 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde birer maaş ikramiye vereceğiz” diyerek konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz