Kira Vergi Beyannamesinde Son Gün!

kira gelir vergisinde son gün ne zaman? 2016’da evini kiraya verenler için bu habere dikkat. 27 Mart 2017 itibariyle elde edilen geliri vergi dairesine bildirmek zorunlu.


Kira Vergi Beyannamesinde Son Gün!

Gelir durumuna göre vergi borcu oluşacak. Beyannameler, internetten verilebilecek. Kira gelir vergisinde önemli istisnalar oluştu. Konut ile ilgili birçok gideri gelirden düşürebiliyorsunuz. İşte detaylar…

3800 TL’ye Kadar Vergi Ödenmeyecek

Rakam 3800 TL’ye kadar. Gelir vergisini vermeyeceksiniz. Elde edilen gelir, bu rakama ulaşmadığı takdirde vergi yok. Bu rakamdan fazla olursa ortaya çıkan rakamın üstüne vergi ekleniyor. Kira gelir vergisi iki yöntem sunuyor. Birisi götürü gider indirimi diğeri ise gerçek gider indirimi olarak karşımıza çıkıyor. Götürü gider indirimi seçildiği takdire gelir 3800 TL indirilmesinin ardından kalan tutar %25’lik indirime tabii tutuluyor.

Gerçek gider indirimi seçildiğinde, yine 3800 TL’lik istisna tutarı düşürülüyor. Kalan kısım ile yapılan giderler indirilebiliyor. Kısmen oluşabilecek durumlarda indirimler sayesinde vergi bile ödemeyebilirsiniz.

Faizler Vergiden Düşebiliyor

Evini kiraya vererek başka evde kirada oturanlar, gerçek indirim yöntemi seçtiğiniz takdirde vergi ödemeyebilirsiniz. Evini kredi ile alanlar bu yöntemi seçerse ödediği faizler vergiden düşülüyor.
Isıtma, idare, aydınlatma ve sigorta giderleri, konut kredisinin borç faizleri, emlak vergisi, resim, ödenen kiralar, evin satın alınma tarihi ile başlayan 5 yıl süre ile %5’lik bedeli, onarım ve bakım giderleri bu yöntem sayesinde düşebilen giderlerden oluşuyor.

İlginizi Çekebilir

2018 MTV ödeyeceklere mobil bank kolaylığı!

1 Ocak itibariyle başlayan 2018 yılına ait Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ilk taksit ödemeleri mobil banka uygulamalarından kolayca gerçekletirilebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz