Kırıkkale, Doğu Ekspresi’nin hareket saatinde şenleniyor

Son günlerde ilgileri üzerine çeken ve sosyal medyada sık sık konuşulan Doğu Ekspresi’nin ilk hareket noktası olan Kırıkkale hareket saati geldiğinde şenleniyor.


Kırıkkale, Doğu Ekspresi’nin hareket saatinde şenleniyor

Son dönemde yoğun alaka gören ’Doğu Ekspresi’nin başlangıç noktası olan Kırıkkale’nin Irmak İstasyonu, tren hareket saatinde şenleniyor.

Doğu Ekspresi ile Kars’a turistik yolculuk geçen yıllara oranla bu yıl çok daha popüler hale geldi. Öyle ki yataklı ve kuşetli vagonlarda yer bulabilmek için haftalar hatta aylar öncesinden yer ayırtılması gerekiyor. 2017 senesinde 319 bin civarında yolcu taşıyan tren 2018’in yalnızca ilk 15 gününde 14 bin üstünde kişi taşıdı. İlerleyen günler için ise 120 bin biletin önceden satıldığı, Türkiye Cumhuriyet Devlet Demiryolları (TCDD) yetkilileri tarafından söyleniyor. Kars yolculuğu, Türkiye’nin daha fazla batı bölgelerinden çeşitli illerinden Ankara’ya gelen insanların, Ankara’da süren BAŞKENTRAY çalışmaları nedeniyle TCDD tarafından otobüslerle Irmak İstasyonuna taşınması ile Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesine bağlı Irmak köyünden başlıyor.

Turistik maksatlı seyahat eden insanlar hem İç Anadolu hem de Doğu Anadolu’nun doğal güzelliklerini seyahat süresince seyredebiliyor. İstasyon ve köy ise tren hareket saatlerinde gün içindeki sakinliğine nazaran heyecanlı anlara sahne oluyor. Tren hareket saatinin ortalama 1 saat öncesinden köye getirilen yüzlerce yolcu burada hareket saatini beklerken, planladıkları seyahatin heyecanını birbiriyle paylaşıyor, beraber fotoğraf çektiriyor. Yolculuğu fotoğraf sanatı ismine yapanlar ise istasyondan enstantaneleri arşivlerine ekliyorlar.

Yolcular daha fazla önceden doğuyu görmedikleri için bu turistik seyahati yapmayı planladıklarını, Kars’ın ve yolculuk güzergahındaki çeşitli yerlerindeki turistik ve kültürel değerleri ziyaret etmeyi istediklerini belirtiyor. Yolcu sayısında büyük payı alan üniversite öğrencileri ise son dönemde sosyal medya aracılığı ile popüler hale gelen kompartımanları led ışıklarla süslemeyi kendilerinin de yaparak eğlenceli vakit geçirmek istediklerini de sözlerine ekliyor. Fotoğraf meraklıları ise seyahati fotoğraflarla öyküleştirmek istediğini söylüyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Mustafa Sandal, servet değerindeki villayı Emina’ya verdi!

Ünlü şarkıcı Mustafa Sandal, boşanma aşamasındaki eşi Emina'ya 15 milyonluk villayı bıraktı. Sandal'ın kendisinin de çalışma ofisinde konakladığı söyleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz