Komandolar teröristleri ‘Eşek Arısı’ ile buluyor

TSK, terör operasyonlarında ‘eşek arısı’ olarak adlandırılan ‘Black hornet’ isimli mini drone’ları kullanmaya başladı. Drone’lar yağmurda ve karada etkilenmeden görevlerini yapabiliyor.


Komandolar teröristleri ‘Eşek Arısı’ ile buluyor

Türk Silahlı Güçler tarafından, “Özel Güçler Komutanlığı”nın nam-ı öbür bordo berelilerin tanıtım videosu yayımlandı. Videoda, ÖKK personelinin eğitiminden ve tatbikatlarından görüntüler yer aldı. Paraşütle atlayışları, denizaltı operasyonları, son teknoloji silahların kullanıldığı görüntüler arasında ise bir kare dikkat çekti. Bu görüntüler bordo bereli askerin elinde çok küçük bir İHA bulunuyordu. İşte bu İHA’nın dünyada sayılı ordu tarafından kullanılan, ‘black hornet’ isimi verilen bir İHA olduğu ortaya çıktı.

UZUNLUĞU 10 SANTİMETRE, 3 KAMERASI VAR

Görüntülerde yer verilen mini İHA’nın uzunluğu yalnızca 10 santimetre, genişliği ise 2,5 santimetre. Ağırlığı ise yalnızca 18 gram. Fakat bu küçük gövdenin içinde tam 3 kamera taşıyor. Her birinin ise özelliği farklı. Biri normal görüntüde yüksek kalite sağlıyor. Bir diğeri termal üçüncüsü ise gece görüş sistemine sahip. Helikoptere benzeyen İHA’da 4 kanat bulunuyor. Radarlar tarafından fark edilmiyor ve sesi de duyulmuyor. 1,6 kilometre menzile sahip İHA 25 dakika havada kalabiliyor.

YAĞMURDA VE KARDA RAHATÇA UÇUYOR

Black Hornet’in geçmişi ise 2010 senesine dayanıyor. Norveçli Prox Dynamics tarafından üretildi ve şirketi bu başarısı yüzünden ABD’li Flir 2016 senesinde tam 134 milyon dolara satın aldı. Yağmurda, karda hatta 12 kilometre hızla esen rüzgarda bile çalışan bu İHA’nın şimdiye kadar 500 adet satıldığı tahmin ediliyor. Resmi satış fiyatı açıklanmasa da bazı savunma sanayi teknolojileri üstüne yapılan incelemelerde fiyatının 195 bin dolar olduğu öne sürüldü. (Kaynak:Vatan)

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Afrin’de komando birlikleri terörist baron için ava çıktı

Afrin’de komando birlikleri terörist baron için ava çıktı

Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında bölgeye giden komando birlikleri Afrin'de karış karış bölgedeki PKK/PYD-YPG yapılanmasının başını çeken Derviş Afrinli takma isimli teröristi arıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz