Konut fiyatları 2018 yılında yükselmeye devam edecek

Son zamanlarda konut sektöründe arz talep dengesinin değişmesiyle beraber ev kiralarında ve konut fiyatlarında nispeten düşüş meydana geldi. Bu düşüşün sürdürebilir olmayacağını dile getiren Oktay Öz 2018’de fiyatların yeniden yükselmeye devam edeceğini belirtti.


Konut fiyatları 2018 yılında yükselmeye devam edecek

Türk inşaat ve gayrimenkul sektörünün en seçkin buluşmalarından biri sayılan 6. İnşaat ve Konut Konferansı dün Ataşehir Marriott Hotel Asia’da 300’ü aşkın firmanın katılımıyla gerçekleşti. Bosch Ev Aletleri platin sponsorluğunda gerçekleştirilen konferansta bu sene da sektöre orta ve uzun vadeli çözüme dönük perspektif çizen vizyoner konuşmacılar yer aldı.

Konferansta aynı zamanda Fortune’un Genel Yayın Yönetmeni Cüneyt Toros’un moderatörlüğünde “Sektörün Geleceğine Dair Mühim Analizler” konulu panel de gerçekleştirildi. Panelde, Mimar ve Mühendisler Grubu Genel Başkanı Osman Balta, By Oktayöz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Öz, Seha Yapı Genel Müdürü İskender Uslu, Yiğit İDK Grup Yönetim Kurulu Balkan Vekili Önder Yiğit ve Gayrimenkul için Strateji Platformu Başkanı Hakan Gümüş yer aldı.

Konferans öncesi konut sektöründe son dönemlerde meydana gelen fiyat düşüşlerini değerlendiren Oktay Öz bu düşüşün ilerleyen zamanlarda devam etmeyeceğini ifade etti. Sebep olarak da inşaat malzemelerinin fiyatlarındaki artışı gösteren Öz, “Bu düşüşün sürdürülebilir olması mümkün değil.

Çünkü maliyetler sürekli artıyor. Demir ve beton fiyatları çok arttı. Bunun yanı sıra da piyasalarda bir daralma oldu. Son dönemlerde talihsiz süreçlerden geçtik. Bu yüzden maliyetler bu kadar yükseliyor. Bazı bölgelerde örneğin Esenyurt, Fikirtepe, Gaziosmanpaşa, Güngören ve Bayrampaşa gibi birçok semtte kentsel dönüşüm hızlı bir biçimde başladı.

Bu yüzden bu noktada arz talep noktasında bir şaşma oldu. Maliyetler yükseldi ama arz fazlası vardı talep de düşme olunca mecburen fiyatlarda gerileme oldu. Esasında bu fiyatlardaki gerileme kardan değil zorunluluktan. Ancak bu devam etmeyecektir. Muhtemelen 2018 senesi içerisinde dengeyi bulduktan sonra fiyatlar yukarı doğru devam edecektir.

Kentsel dönüşüm deprem için şart

Aynı zamanda konferansta yapmış olduğu panelde deprem konusunu da değinen Jeoloji Mühendisi Oktay Öz kentsel dönüşümün deprem için de mecburiyet olarak kabul edilmesi gerektiğine değinerek, “İstanbul bir deprem gerçeği ile beraber yaşıyor.

Bu yüzden en acil biçimde kentsel dönüşümü hız kesmeden devam etmesi ve İstanbul’u depreme hazır hale getirmemiz gerekiyor. Bu noktada, hükumete, belediyelere biz yatırımcılara ve en önemlisi de halkımıza büyük görev düşüyor.

Toplumun bu noktada bilinçlendirilmesi ve evlerin yenilenmesi gerekir. Çünkü yeni yapılan evler deprem yönetmenliğine uyduğu takdirde gayet güvenilir oluyor. Neticede ölümlere sebep olan depremler değil yapılardır. Bu yüzden elimizi kentsel dönüşüm noktasında hızlı tutmalıyız” dedi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Esenyurt, Konut Satışlarında Birinci Oldu!

Esenyurt, Konut Satışlarında Birinci Oldu!

Türkiye genelinde 2017'de yapılan 1,4 milyon konut satışının 39 bin 600'ünün satıldığı İstanbul'un Esenyurt ilçesi, 76 il arasında birinci olarak yeni bir rekora imza attı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz