Konut fiyatları tavan yaptı! yüzde 12 fiyatlar yükseldi

Konut fiyatlarında yükseliş devam ediyor. Son 1 senede Türkiye genelinde konut fiyatları yüzde 4’ün üzerinde artış gösterdi, hem aylık hem senelik bazsa en yüksek artış Balıkesir’de görüldü. Kiralar ise bir senede yüzde 7 arttı. Kirada zam şampiyonu ise Aydın oldu.


Konut fiyatları tavan yaptı! yüzde 12 fiyatlar yükseldi

Herkesin hayali ev sahibi olmak. Ama o hayal giderek uzaklaşıyor, fiyatlarda yükseliş sürüyor. Aralık ayında Türkiye genelinde konut fiyatları geçen seneye göre %4,02 arttı. “Reidin Emlak Endeksi”ne göre, en yüksek fiyat artışı % 2,04 ile Balıkesir’de görüldü. Senelik bazda da Balıkesir yüzde 26,9’luk artışla ilk esnada yer alırken, onu Giresun ve Edirne izledi. Aralık ayında İstanbul Anadolu Yakası’ndaki markalı konut projelerinde fiyatlar %0,16; Avrupa Yakası’nda ise %0.46 yükseldi. Yabancılara satış oranı ise 1 puan daha geriledi, toplam satışlar içinde yabancılara konut satışının payı %3 oldu. Konut tiplerine göre alımlara bakıldığında, en çok 3+1 konutların tercih edildiği görülüyor. Aralık ayında peşinat kullanım oranı yüzde 31, banka kredisi kullanım oranı yüzde 34 ve senet kullanım oranı yüzde 35 olarak gerçekleşti. Aralık ayında satışı düzenlenen konutların yüzde 18’i bitmiş, yüzde 82’si ise bitmemiş konut stoklarından oluştu. Stok erime hızı ise %3.9 ile son 6 aylık ortalamanın üstüne çıktı. Kiralara gelince. Türkiye genelinde 68 kentin kapsayan “Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi”ne göre, kiralar Aralık’ta bir önceki aya göre yüzde 0.16, geçen senenin aynı dönemine göre ise yüzde 7.19 arttı. Kiraların senelik bazda en fazla yükseldiği kent yüzde 22,57 ile Aydın olurken, onu Yozgat ve Zonguldak izledi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Esenyurt, Konut Satışlarında Birinci Oldu!

Esenyurt, Konut Satışlarında Birinci Oldu!

Türkiye genelinde 2017'de yapılan 1,4 milyon konut satışının 39 bin 600'ünün satıldığı İstanbul'un Esenyurt ilçesi, 76 il arasında birinci olarak yeni bir rekora imza attı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz