24 Ağustos 2017 Perşembe

KPSS ÖABT sonuçları açıklandı!

Binlerce öğretmen adayının kaderini değiştirecek olan Kamu Personel Seçme Sınavı Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi 16 Temmuz tarihinde gerçekleştirilmişti. KPSS ÖABT sonuçları açıklandı. Öğretmen adaylarının internet başında yatıp kalkmasına sebep olan sonuçlandırma süreci nihayet sona erdi. Adaylar sonuçları ÖSYM sistemi üzerinden görebilecek.


Binlerce öğretmen adayı heyecanlı

Öğretmen adaylarının kendi alanlarında ne kadar bilgi sahibi olduğunu ölçen ve alan bilgisinin tespitini yapan sınav olan Kamu Personel Seçme Sınavı Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi sonuçları bugün açıklandı. Adayların 16 Temmuz’da girdikleri sınav için şikayetler ve sonuçların geç açıklandığına dair dilekçeler oluşturulsa da şimdi gözler sonuçlara çevrildi. Öğretmenlik hayali kuran binlerce adayın gece – gündüz çalışmasının bir meyvesi olan sonuçlar Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi üzerinden görüntülenebilecek. 16 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen ve yurdun her köşesinden öğretmen adaylarının katılım gösterdiği sınava ilişkin en büyük soru işareti yanlış – doğru kombinasyonunda adayların puan kaybının ne oranda olacağıydı. Adaylar yanlış cevaplarına karşılık doğru cevaplarının azalması ve sonuç olarak puan kaybı yaşanması nedeniyle birçok soruyu boş bırakmıştı.

Türkçe Öğretmenliği sınavında soru iptali

Adaylar 16 farklı branşta gerçekleştirilen bu sınavda 40 sorudan oluşan alan bilgisi testi ile 10 sorudan oluşan alan bilgisi eğitim testini yanıtladı. ÖSYM resmi kanalla yaptığı açıklamada itirazların bilimsel şartlar altında değerlendirildiğini belirterek Türkçe Öğretmenliği testi ile ilgili bazı düzenlemeler yapıldığını kaydetti. Buna göre Türkçe Öğretmenliği Testi temel soru kitapçığındaki 8. Soru ile 44. Sorunun iptal edilmesine karar verildi. Adayların soru hazırlanışındaki bir yanlışlık nedeniyle yanlış veya doğru cevap vermiş gibi değerlendirilemeyeceğine karar veren ÖSYM yönetimi adayların sınav sonuçlarına https://sonuc.osym.gov.tr/ adresi üzerinden ulaşabileceğini de açıklamaya ekledi.

İlginizi Çekebilir

AÖF 3 ders sınavı ne zaman açıklanır?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’ni yakından ilgilendiren 3 ders sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak? Sorusu için uzmanlar ortalama bir tarih verdi. İddiaya göre 22 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen sınavın sonuçları 10 gün içinde açıklanacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yaz