KPSS sistemi baştan sona değişiyor

FETO yapılanmasının devlete KPSS üzerinden sızması sonucu ÖSYM sistemlerinde de köklü değişiklik yapılıyor. Hükümetin yeni KPSS düzenlemesine göre merkezi yerleştirme tarihe karışıyor. Artık kurumlar kendi sınavlarını ve mülakatlarını yaparak personel alımını daha detaylı inceleme ile gerçekleştirecek.


KPSS sistemi baştan sona değişiyor

Mülakata önem verilecek

Kamu Personel Seçme Sınavı olarak bilinen ver merkezi yerleştirme ile ihtiyaç olan kurumlara memur alımının yapıldığı merkezi yerleştirme sınavının işleyişinde köklü değişiklikler yapılıyor. Söz konusu sınavın kurumlara dağıtılması ve mülakat sisteminin genişletilmesini öngören tasarının önümüzdeki günlerde masaya yatırılması bekleniyor.

Her kurum farklı sınav yapacak

KPSS ile devletin idari kanallarına sızan ve paralel yapılanma oluşturan FETÖ gibi örgütlerin önüne geçebilmek için yapılan yeni düzenleme ile memur adaylarının daha detaylı incelenmesi ve puanların tamamının ortalamasının baz alınarak sıralama yapılması hedefleniyor. Yeni düzenlemede işe girmek hem zorlaşacak hem de ekstra hazırlık gerektirecek. Kurumların sınavlarına ayrı ayrı katılan adaylar her sınav için farklı bir hazırlık süreci geçirecek.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir

2018-KPSS sınav başvurusu yapacaklar dikkat! Ayrıntılı KPSS 2018 haberi

ÖSYM, 2018 KPSS lisans sınavı başvuru tarihleri hakkında açıklama yaptı, Genel Yetenek ve Genel Kültür, Alan Bilgisi, Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) sınavları ne zaman sorusunun yanıtı verdi. KPSS lisans konuları açıklandı mı? 2018 yılında hangi konulardan soru gelecek?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz