Kredi kartı ve banka kartı kullanımında rekor kırıldı

Özellikle kredi kartı kullanımında geçtiğimiz dönemlere göre büyük bir artış görüldü. Nakit sıkıntısı çeken vatandaş çareyi kredi kartlarında arıyor.


Kredi kartı ve banka kartı kullanımında rekor kırıldı

Türk ekonomisi Ağustos ayında kartlar üzerinden ilerleyebildi. Birçok vatandaş kredi ve banka kartlarına yüklenirken, banka kartları ile kredi kartlarının kullanım oranlarında ve tutarlarında çok büyük artışlar yaşandığı açıklandı. Yapılan araştırmalara göre Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) tarafından açıklanan rakamlar göz önüne alınarak banka kartları geçtiğimiz aylara oranla büyük bir rekor kırarak Ağustos ayında nakit yerine %52 oranında kullanıldığı ifade edildi. Banka kartlarının yanında kredi kartlarından yapılan harcamalar konusunda da vatandaşlar bonkör davranmak zorunda kaldı ve geçtiğimiz 2016 yılı aynı gün ve dönemine göre 1 milyar liralık daha fazla harcama yaptı.

61.6 MİLYAR LİRALIK HARCAMA YAPILDI

2017 Ağustos ayında kredi ve banka kartlarından toplamda yapılan harcamanın tutarının akıl almaz büyüklükte olduğu belirtildi. Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) tarafından açıklanan rakama göre ortalama olarak 61.6 milyar liralık bir harcamanın yapıldığından söz edilirken, bu rakamın Türkiye için büyük bir rakam olduğu, daha önce buna yakın harcamaların aynı şekilde yapıldığı biliniyor. Kredi kartı harcamalarının bu kadar yüksek olması ise dikkat çekiyor.

VATANDAŞ BORÇLAR ÖDENMEKTE ZORLANIYOR

Kredi kartı borçlanmalarının bu kadar artış göstermesinin yanında vatandaşların borç defteri de her geçen gün biraz daha kabarmaya başladı. Kullanılan kredi kartlarının büyük bir bölümünün ödemelerinin zamanında yapılamadığı bir çoğunun dava sürecinde olduğu gözlemlendi. Kredi kartı kullanımı ile ilgili devlet vatandaşı her ne kadar bilinçlendirmeye çalışsa da çaresiz kalanlar bunu tek çözüm yolu olarak görüyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Genç Adama Kredi Kartı Şifresi İçin Akla Gelmeyecek İşkence

Genç Adama Kredi Kartı Şifresi İçin Akla Gelmeyecek İşkence

İstanbul'da gaspçı bir çete tarafından genç adama yapılan işkence kan donduracak cinsten. Mahkemeden yakalanan zanlılar için 25 yıl hapis cezası isteniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz