Küçük çocuğu taciz eden öğretmene iyi hal indirim geldi!

İzmir’in Karabağlar ilçesinde, öğrencisini taciz ettiği suçlamasıyla yargılanan öğretmen S.S.S.’ye, artırım yapılarak önce 22 sene 6 ay hapis cezası verilirken, daha sonra iyi hal indirimi uygulanıp cezası 18 sene 9 aya düşürüldü. Mağdur ailenin avukatı Bengisu Kaya, “Mahkeme, sanığın ceza takdirini üst sınırlardan yapmamış, üstelik ‘duruşmadaki hal ve tutumunu göz önünde bulundurarak’ takdiri indirim uygulamış ve netice olarak 39 seneye kadar hapis cezası verebilecekken 18 sene 9 ay hapis cezasına hükmetmiştir” şeklinde konuştu.


Küçük çocuğu taciz eden öğretmene iyi hal indirim geldi!

Olay, geçtiğimiz Mart ayında Limontepe Sehine Hasan Saray İlköğretim okulunda yaşandı. Cumhuriyet Savcısı Fehmi Aşgun’un hazırladığı iddianameye göre, sınıf öğretmeni 58 yaşındaki S.S.S., ders esnasında öğrencisi 8 yaşındaki Z.P. adlı kızı, masasında sandalyede otururken bacaklarının arasında aldığı ve taciz ettiği esnada derse oğlunu bırakan velinin girmesiyle öğrencisini kendinden uzaklaştırdığı söylendi.

Veli ortaya çıkardı

Bir velinin görmesiyle ortaya çıkan cinsel istismar hakkında ifade veren küçük kız Z.P., öğretmeni S.S.S.’nin özel bölgelerine dokunduğunu belirtti. Konuya ilişkin adli görüşme raporunda uzmanların verdiği bilgiye göre, mağdur Z.P.’nin ifadelerinde anlattıklarının kurgu olmadığını düşündürecek belirgin, abartı olmayan, net ve açık detaylar verebildiği, sorulan sorulara içtenlikle yanıtlar verdiğinin ve bu manada vermiş olduğu bilgilerin samimi, tutarlı ve güvenilir olduğu kanaatine varıldığını bildirdi.

Suçlamaları kabul etmedi

Sanık öğretmen S.S.S.’nin ise polis ifadelerinde suçlamaları kabul etmediği öğrenildi. Cumhuriyet Savcısı Fehmi Aşgun hazırladığı iddianamede, yapılan soruşturmada saptanan tanık anlatımları, adli görüşte ve değerlendirme raporu ve bütün evraklar bir arada değerlendirildiğinde, zanlının üstüne atılı suçu işlediği değerlendirildiğinde 15 seneden 39 seneye kadar cezalandırılması için dava açtı. İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen dosya görülmeye başlandı. Şüpheli S.S.S.’nin bu olaydan sonra emekli olduğu öğrenildi.

Önce artırım sonra indirim

İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen karar duruşmasına tutuklu sanık S.S.S., sanık avukatları, mağdurun avukatı Bengisu Kaya ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatı Pınar Melli katıldı. Mahkeme başkanının son sözü verdiği sanık öğretmen S.S.S., mağdura yönelik herhangi bir cinsel istismar teşkil edecek bir eyleminin olmadığını ileri sürüp beraatini talep etti. Mahkeme heyeti, sanığa önce cinsel istismar suçundan 10 sene hapis cezası verirken daha sonra sanığın eğiticisi, bakım ve gözetim yükümlülüğü altında olan mağdura karşı suçu işlediği için verilen ceza yarı oranında artırılarak 15 sene oldu. Mahkeme heyeti, sanığın aynı suç işleme kastı ile birden fazla suçu işlediğinden, suçun bir çok defa aynı kasıtla suçu işleme sayısını da göz önüne alarak cezayı yarı oranında artırarak 22 sene 6 ay hapis cezasına yükseltti. Son olarak mahkeme heyeti, sanığın sabıkasızlığı, duruşmalardaki iyi hal ve tutumunu göz önünde tutarak indirim uygulayarak cezayı 18 sene 9 aya düşürüp tutukluluğun devamına karar verip davayı sonlandırdı.

Avukat: İyi hal indirimi yapılmamalı

Cezada verilen indirime dikkat çeken mağdur ailenin avukatı Bengisu Kaya, “Mahkeme, sanığın ceza takdirini üst sınırlardan yapmamış, üstelik ’duruşmadaki hal ve tutumunu göz önünde bulundurarak’ takdiri indirim uygulamış ve netice olarak 39 seneye kadar hapis cezası verebilecekken 18 sene 9 ay hapis cezasına hükmetmiştir. Sanığın ilkokul öğretmeni olmasının mahkemenin takdirinde olayın vehametini artıran bir neden olarak kabulü beklenirken, maalesef sanığın saygınlığını artıran bir nedenmiş gibi ’iyi hal’ indirimi yapılmıştır. Bu vaziyetle alakalı olarak lüzumlu itirazlar bir üst mahkemeye yapıldı ve tarafımdan takibi yapılacaktır” şeklinde konuştu.

Avukat Bengisu Kaya, “Son senelerde inanılmaz bir şekilde artan ve toplumun her kesimini bu denli yaralayan istismar vakalarının önüne geçebilmek ismine öncelikle mahkemelerin ’iyi hal, saygınlık, takım elbise giyme, rızası vardı, ruh sağlığı bozulmadı’ gibi gerekçelerle sanıkların cezalarında indirim yapmamaları gerekiyor. Bununla beraber ailelerin de çocukları ile iletişim kurmaları, kendilerine dokunulamayacağını ve en ufak rahatsızlıklarında bunu hiç çekinmeden anlatmaları gerektiğini öğretmeleri gerekiyor. Bu vaziyet devletin eğitim ve sosyal politikaları ile de desteklenmek mecburiyetinde” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz