Kudüs için ağzını bile açmayan sadece IKBY oldu!

ABD lideri Trump’ın açıklamalarından sonra dünyanın dört bir yanından gelen tepkilere rağmen IKBY sessizliğini korumaya devam ediyor. Kudüs için birçok Müslüman ülke tarafından yapılan açıklamalara IKBY kayıtsız kalıyor.


Kudüs için ağzını bile açmayan sadece IKBY oldu!

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına bütün dünyadan tepki yağdı. Tüm Müslüman ülkelerde halk ayağa kalktı. Kudüs için sesini çıkarmayan tek Müslüman yönetim ise IKBY oldu. Barzani yönetimi sesini çıkarmadı fakat bölgedeki İslami partiler ABD’ye sert tepki göstererek, Kudüs’ün yanında olduklarını vurguladı.

IKBY, KARARA SESSİZ KALDI

Başta Müslüman dünyası olmak üzere dünyadaki hemen hemen bütün kesimlerin tepkisini çeken Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma ve Tel Aviv’deki büyükelçiliklerini Kudüs’e taşıma kararına IKBY yönetiminden en ufak bir eleştirinin gelmemesi dikkatlerden kaçmadı.

2 İSLAMİ PARTİDEN SERT TEPKİ

IKBY yönetiminden ses çıkmamasına rağmen bölgedeki en mühim iki İslami partiden Trump’ın skandal kararına tepki geldi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) en mühim iki İslami parti Komel ve Yekgirtu, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” ilan etmesi kararının bölgede yeni problemler ortaya çıkaracağını savundu.

“BM KANUNLARININ İHLAL EDİLMESİ DEMEKTİR”

Kürdistan İslami Toplum Partisi (Komel) sözcüsü Dr. Abdullah Verti, konuya dair açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü başkent olarak ilan etmesi, bütün uluslararası ve Birleşmiş Milletler kanunlarının ihlal edilmesi demektir. Kudüs şu anda işgal edilmiş bir şehirdir. İsrail işgalci bir ülke olarak, Kudüs’ü işgal etmiş ve tek taraflı bir biçimde burayı başkent yapıyor.

“SAVAŞ VE ÇATIŞMAYI BERABERİNDE GETİRECEK”

Trump’ın Kudüs için verdiği kararın bölgedeki problemleri daha da karmaşık bir hale getirip, yeni problemlerin çıkmasına neden olacağını dile getiren Verti, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Kudüs, yalnızca Yahudiler değil, Müslüman ve Hristiyanlar için de kutsal bir şehirdir. Orası adeta İsrail’in kentiymiş gibi hareket edilmesi elbette savaş ve çatışmayı da beraberinde getirecektir. İleride daha tehlikeli problemlerin meydana gelmesine yol açacaktır

“ABD’NİN BU KARARDAN VAZGEÇMESİ VE GERİ ADIM ATMASI GEREKIR”

Bu kararın uygulamaya konulmasının önüne geçilmesi için uluslararası toplum ve İslam ülkelerini hareket geçmeye çağıran Verti, “ABD’nin bu karardan vazgeçmesi ve geri adım atması yerinde olacaktır.” ifadesini kullandı.

Verti, kararın uygulanması halinde Müslümanlar nezdinde bir şeyin değişmeyeceğini dile getirerek, “Kudüs’ün her daim Filistinlilerin mülkü olacağını ve Müslümanların da kıblesi ve kutsal şehri olarak” kalmaya devam edeceğini vurguladı.

“TRUMP’IN KARARI SİYASİ, DİNİ VE İNSANI OLARAK ÇOK YANLIŞ”

IKBY’de Müslüman Kardeşler Teşkilatı’na yakınlığıyla bilinen Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) Genel Sekreter Yardımcısı Hadi Ali de Trump’ın Kudüs kararı ile ilgili şunları belirtti:

“Kudüs’ün Müslümanlar için ne kadar mühim olduğu aşikar ve herkes çok iyi biliyor. Peygamber efendimizin mekanıdır. Kudüs bizler için mühim olduğu kadar bütün insanlığın da mirasıdr. Kudüs ile ilgili alınan bütün siyasi kararlar da Müslümanlar dikkate alınmazsa bunun çok yanlış olacağı bilinmelidir. Müslümanların ilk kıblesidir bu kent. Bu yüzden bütün Müslümanlar Trump’ın kararını siyasi, dini ve insani olarak çok yanlış buluyor.”

ABD’nin skandal bir kararla, Kudüs’ü işgalci İsrail’in başkenti olarak tanıması bütün Dünya’da tepki topladı. Birçok ülkede Müslümanların kırmızı çizgisi olan Kudüs için insanlar, ABD ve İsrail aleyhine sloganlar atarak yürüyüşler düzenledi, Kudüs için dualar okundu.

“İSLAM ÜLKELERİ NET BİR TAVIR KOAYAMADI”

Kürdistan İslami Birlik Partisi (Yekgirtu) Genel Sekreteri Salahaddin Bahaddin, ABD tarafından Kudüs’ün “İsrail’in başkenti” olarak tanınmasında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) de dahil olmak üzere İslam ülkelerinin “net bir tavır” ortaya koyamadığını söyledi.

Bahaddin, yaptığı açıklamada “Kudüs meselesinde IKBY dahil olmak üzere İslam ülkeleri farklı nedenlerden dolayı net bir tavır ortaya koyamadı. Kimileri tavır koymaktan çekindi ya da tehlikenin boyutunun farkında değiller.” ifadelerini kullandı.

“KUTSALLIK ÜZERİNDE PAZARLIK YAPILACAK BİR VAZIYET DEĞİL”

“Kudüs ve Mescid-i Aksa, İslam ümmeti için mühim kutsal yerler arasında. Kutsallık da üstünde pazarlık yapılacak bir vaziyet değildir.” diyen Bahaddin, “Bu karar yanlıştır ve İslam ümmetiyle Müslümanların kutsallığına da bir ihanettir. Aynı zamanda Hristiyanlar için de kutsal bir yerdir. Kudüs’ün İsrail’in başkenti yapılması, kendilerine dahi hizmet etmeyecektir. Mevcut barış sürecine bir darbe olup, çatışmaları artıracaktır.” şeklinde konuştu.

“BU KARARIN LAĞVEDİLMESİNİ TEMENNİ EDİYORUZ”

Bahaddin, sözlerine şu şekilde devam etti:

İsraillilerin kendileri bile kararın bu kadar hızlı verileceğini hiç düşünmemişti. Şahsen kendim ve partim olarak bu kararı kınıyorum. Müslümanların bu vaziyete sessiz kalacağını zannetmiyorum. Daha çok çatışmaların çıkma olasılığı var. Meseleye aklı selim bir biçimde bakılırsa, verilen kararın doğru olmadığının görüleceğini dile getiren Bahaddin, “Bu karardan vazgeçilmesi ve lağvedilmesini temenni ediyoruz. Müslümanların bu konuda ne hissettiklerini iyi bilmeleri gerekiyor. Ortadoğu’nun zaten biriken birçok problemi var.” değerlendirmesinde bulundu.

İlginizi Çekebilir
YPG ordusu kurmaya çalışan ABD’den Türkiye açıklaması!

YPG ordusu kurmaya çalışan ABD’den Türkiye açıklaması!

Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, ABD'nin YPG'li teröristlerden ordu kurma kararıyla alakalı "Türkiye'nin Suriye'deki endişelerini önemsiyoruz. PKK kaygılarını anlıyoruz." şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz