Dünyanın ilk 'deniz kenarı kütüphanesi' İstanbul Beykoz'da açılıyor

Dünyanın ilk 'deniz kenarı kütüphanesi' İstanbul Beykoz'da açılıyor.

Dünyanın ilk 'deniz kenarı kütüphanesi' İstanbul Beykoz'da açılıyor

Beykoz Belediyesi, Boğaz'ın dingin güzelliğini kucaklayarak okuma ve öğrenme kültürünü geliştirmek amacıyla, denize sıfır bir konumda "Yalı Kütüphanesi"nin açılışını yaptı. Haftanın yedi günü 24 saat hizmet veren kütüphane, zengin bir koleksiyona ve modern olanaklara sahip.

Panoramik Boğaz manzarasına sahip Yalı Kütüphanesi, aynı anda 120 kişiye kadar hizmet vererek, sakin ama dinamik bir çalışma ve keşif alanı sunuyor. Beykoz Kütüphanesi ve İstanbul Kütüphane Köşesi'nden temin edilen yayınların da aralarında bulunduğu 11.000 kitabın yer aldığı raflarla mekân, farklı edebiyat zevklerine hitap etmeyi hedefliyor.

Beykoz Belediyesi Eğitimden Sorumlu Genel Koordinatör Cihan Yıldız, Anadolu Ajansı'na (AA) verdiği röportajda projeye duyduğu heyecanı dile getirdi. Yıldız, kütüphanenin 12 Mart'ta faaliyete geçtiğini ve o tarihten bu yana önemli bir ziyaretçi akınına uğradığını, yaklaşık 9 bin ziyaretçinin ağırlandığını belirtti.

Bu başarıyı kütüphanenin eşsiz olanaklarına bağladı ve sosyal statüsü ne olursa olsun tüm İstanbulluların erişimine açık olduğunu vurguladı.

TÜM ÜYELER KÜTÜPHANENİN HİZMETLERİNDEN FAYDALANABİLECEK

Üye olan tüm İstanbulluların kütüphanelerden yararlanabileceğini vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti:

"Belediye Başkanımız Murat Aydın birçok ilke imza atmıştır. Yalı Kütüphanesi bu alanda tektir. İstanbul Boğazı dünyada tek olduğuna göre, bu kadar deniz manzaralı ve konak formatındaki bir kütüphanenin de hem dünyada hem de dünyada eşi benzeri yoktur diye düşünüyorum. Türkiye'de belediye başkanımızın fikriydi. Konaklar maalesef sosyal hayatımızda üst sınıfların daha kolay erişebildiği yapılar, hatta sıradan vatandaşların duvarları nedeniyle deniz manzarasını göremediği binalar. Biz bu engeli kırdık. Açtık. Sosyal statüsü ne olursa olsun herkesin kullanımına açık bir konak. Bu açıdan çok değerli bir proje oldu."

Yıldız, daha önce spor kulübü yönetim binası olarak kullanılan konağın kütüphaneye dönüştürülmesinin ardından gençlerden olumlu tepkiler aldıklarını belirtti:

“Belediye Başkanımız ile bir gencin arasında geçen diyalogdan kısa bir anekdot paylaşayım. Bir lise öğrencisi arkadaşlarıyla geldi. 'Başkanım daha önce hiç okumamıştım ama bugünden itibaren okumaya karar verdim' dedi. Olumlu geri dönüşler alıyoruz, mesela burada bir tıp fakültesi öğrencimiz var, evine yakın bir kütüphane olmasına rağmen diyor ki, 'efendim, canım sıkıldığında denize bakıyorum, kendimi yenilenmiş, motive olmuş hissediyorum. ve tekrar çalışmaya başla.' Denize bakmanın bile insan ruhunu tazelediğine, olumlu bir etki yarattığına inanıyorum.”

Ders çalışmak ve okumak isteyen her yaştan kitapsever, günün her saatinde randevu alarak kütüphaneden faydalanabiliyor. Ziyaretçiler ayrıca online randevu alarak seçtikleri eserleri 15 gün süreyle ödünç alabiliyor.

Dünyanın ilk 'deniz kenarı kütüphanesi' İstanbul Beykoz'da açılıyor