İstiklal Madalyası'nın hikayesi belgesel olarak karşımıza çıkıyor

İstiklal madalyasının belgeseli, Alp Armutlu'nun önderliğinde dijital platformlarda izleyicilerle buluşmak üzere hazırlanıyor.

İstiklal Madalyası'nın hikayesi belgesel olarak karşımıza çıkıyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının 1975 kilometrelik zafer dolu yolculuğunu konu alan Umudun Yolu-Kağnı Kamyonu Yendi ve Zaferin Yolu-Ruhundaki Ateş belgeselleri, yapımcı ve senarist Alp Armutlu'nun önderliğinde dijital platformlarda izleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. Alp Armutlu, belgesellerin içeriği hakkında yaptığı açıklamada, Milli Mücadele sürecini anlatarak, "Çok büyük bir mücadele var. Tepe tepe, adım adım alınan bir mücadele bu" dedi. Umudun Yolu-Kağnı Kamyonu Yendi belgeselinde Anadolu kadınının gözünden tarihi bir sayfa açılırken, Zaferin Yolu-Ruhundaki Ateş belgeselinde ise Atatürk'ün Sakarya Meydan Muharebesi ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi gibi önemli anları detaylı bir şekilde ele alınıyor.

Armutlu, belgesellerde İstiklal Madalyası'nın ön ve arka yüzünün hikayesini günümüz teknolojisiyle izleyicilere aktardıklarını belirtti. Özel proje için Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nden büyük destek aldıklarını vurguladı. Belgesel sürecine dair bilgiler de paylaşan Armutlu, Umudun Yolu-Kağnı Kamyonu Yendi adlı bir kitap yazdığını ve bu kitapla İstiklal Madalyası ve detaylarını keşfederken yaşadığı ilginç bir anıyı paylaştı.

Yönetmenlerden Sinan Çevik, belgesellerin birinci ve ikinci bölümlerinde sırasıyla kağnı ve Atatürk'ün arabasını kullanarak, Milli Mücadele sürecini gençlere anlatma amacı güttüklerini söyledi. Çevik, bu projenin Cumhuriyet'in 100. yılına ithaf edilmesinin kendilerini gururlandırdığını ifade etti. Belgesellerin çekim sürecini anlatan yönetmen Nazım Doğan ise çekimlerin yaklaşık 1 ay sürdüğünü ve Kurtuluş Savaşı'nın yaşandığı gün ve saatlere denk getirildiğini belirtti. Belgesellerin 8 bölüm olarak kurgulandığını ve dijital platformlarla görüşme halinde olduklarını açıkladı.

Görüntü yönetmeni Oğuzhan Doğan ise projenin manevi yönünün kendileri için büyük bir motivasyon kaynağı olduğunu vurgulayarak, zorlu çekim şartlarına rağmen bu özel projede yer almaktan gurur duyduklarını ifade etti.

İstiklal Madalyası'nın hikayesi belgesel olarak karşımıza çıkıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Henüz yorum eklenmemiş ilk ekleyen olmak istemez misin?