Kurmay Olmadan General Olan Komutanlar

Yapılan YAŞ toplantısında alınan kararlarla özel kuvvetlerde görev yapan 10 albay generalliğe yükseltildi. Kurmay olamayan ancak sahada görev yapmış 20 albayda tuğgeneral olarak atandı.


Kurmay Olmadan General Olan Komutanlar

YAŞ kararlarında gerçekleştirilen atamalar TSK’nın yakın gelecekteki planına ışık tutuyor. Terörle mücadelede sahada en aktif komutanlık olan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda 38 albay, generalliğe terfi etti. Savunma uzmanları general olan albaylardan 10 kişinin Özel Kuvvetler Komutanlığı (ÖKK) geçmişi olduğunu belirtiyor.

TERÖR TECRÜBESİ

Terfi eden 38 tuğgeneralden 20’si kurmay olmayan albaylardan atandı. Evvelki YAŞ toplantılarında kurmay olmadan general olan albay sayısının en fazla 1 veya 2 kişi olduğu biliniyor. Fakat bu defa terör tecrübesi bulunan 9 piyade, 2 tankçı, 2 topçu, 1 kara havacı, 1 istihkam ve 1 muhabere albay, tuğgeneral oldu. Askeri kaynaklar özellikle piyade albayların hepsinin komando olduğunu ifade ediyor.

“SAVAŞÇI EKİP KURULDU”

Emekli Özel Kuvvetler subayı ve güvenlik analisti Metin Gürcan, atamaları VATAN’a şu şekilde değerlendirdi: “Önceki YAŞ’larda bir kişi motivasyon kırılmasın diye göstermelik olarak general yapılırdı. Şu anda karargah ve komutana yakınlık yerine kıta performansı, operasyonel yetenek ve sınıf bilgisi gibi kriterlerin öne çıktığını görüyoruz. Savaşçı bir ekip kuruldu. Bu da TSK’nın 2018’de hem terörle mücadeleye hem de Suriye’deki gelişmelere aynı biçimde ve artan bir kararlılıkla devam edeceğini gösteriyor.”

“SAHADAN GELEN ALBAYLAR”

Eski Bordo Bereli güvenlik uzmanı Abdullah Ağar ise VATAN’a, “Terfi eden 10 tuğgeneral Özel Kuvvetler kökenli. Piyade albayların ise tamamı komando. Atamalarda iki kriter dikkat çekiyor. FETÖ’ye bulaşmayan, PKK ile mücadele etmiş ve saha bilgisi bulunan albaylar ön plana çıkmış” şeklinde konuştu.

“PKK’YI YERLE BİR ETMEYE GELDİK”

Tümgeneralliğe terfi eden Yüksekova 3. Piyade Tümen Komutanı Tuğgeneral Metin Tokel, terör örgütü PKK’ya karşı yaptığı başarılı operasyonlarla tanınıyor. PKK’lılar tarafından öldürülen AK PARTI milletvekili adayı Ahmet Budak’ın cenaze töreninde “Terör örgütünü Hakkari’de yerle bir etmeye geldik” sözleriyle gündeme gelmişti. Operasyonlarda günlerce askerleriyle dağda gezmesiyle tanınan Tümgeneral Tokel, 15 Temmuz’dan sonra bölgeye gelen Başbakan Binali Yıldırım’a brifing vermiş ve bir ayda 200 teröristin etkisiz hale getirildiğini anlatmıştı.

EFSANE TUGAYLARIN KOMUTANLARI

Geçtiğimiz YAŞ’ta 15 Temmuz darbe girişiminin peşinden tuğgeneral seviyesinde yaşanan tasfiye sebebiyle efsane 7 komando tugayına komutan olarak albaylar atanmıştı. Komando tugaylarına atanan 7 albaydan 4’ü terfi etti. ÖKK kökenli Kayseri 1. Komando Tugay Komutanı Piyade Albay Kemal Kırış, Bolu 2. Komando Tugay Komutanı Piyade Kurmay Albay Muammer Alper, Siirt 3. Komando Tugay Komutanı Piyade Kurmay Albay Selçuk Yavuz ile Bingöl 49. Komando Tugayı Komutanı Piyade Albay Ersin Altay, YAŞ kararıyla tuğgeneral oldu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
YAŞ kararları herkesi şaşırttı, TSK’da dengeler değişiyor!

YAŞ kararları herkesi şaşırttı, TSK’da dengeler değişiyor!

Orgeneral Yaşar Güler'in Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na getirilmesiyle beraber TSK'da bütün dengeler değişti. Merakla beklenen YAŞ toplantısından çıkan sonuçlar herkesi şaşırttı. Çıkan YAŞ kararları ardından şimdide boşalan Jandarma Genel Komutanlığına hangi ismin getirileceği merak konusu oldu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz