Kuzey Kore ve ABD’nin nükleer polemiği bitmek bilmiyor

ABD Başkanı Trump, Kuzey Kore lideri Kim’in “Nükleer silah düğmem masamda” açıklamasına “Benim nükleer düğmem seninkinden çok daha büyük ve kuvvetli” şeklinde yanıt verdi.


Kuzey Kore ve ABD’nin nükleer polemiği bitmek bilmiyor

ABD Başkanı Donald Trump, masasında artık nükleer bir silah düğmesinin olduğunu dile getiren Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a, “Kim Jong-un ‘nükleer silah butonunun her zaman masasında olduğunu’ açıklamış. Ona, tükenmiş ve açlık çeken rejiminden biri benim de nükleer silah butonumun olduğunu söylesin! Fakat bu, onunkinden çok daha büyük ve kuvvetli bir buton ve bu çalışıyor.” sözleriyle cevap verdi.

“ONUNKİNDEN ÇOK DAHA BÜYÜK VE KUVVETLI”

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada Kuzey Kore lideri Kim’i hedef aldı.

Açıklamasında Trump, “Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ‘nükleer silah butonunun her zaman masasında olduğunu’ açıklamış. Ona, tükenmiş ve açlık çeken rejiminden biri benim de nükleer silah butonumun olduğunu söylesin! Fakat bu, onunkinden çok daha büyük ve kuvvetli bir buton ve bu çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

KİM’İN “NÜKLLER BUTON” TEHDİDİ

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yeni sene konuşmasında ülkesinin nükleer ve füze programlarından vazgeçmeyeceğini söyleyerek, “nükleer silah butonunun” daima masasında olduğunu belirtmişti.

Güney Kore’nin ulusal haber ajansı Yonhap’ın haberine göre Kim, devlet televizyonunda yaptığı yeni sene konuşmasında, ABD ana karasının Kuzey Kore’nin nükleer vuruş menzilinde olduğunu öne sürmüştü.

“TERÖRE DESTEK VEREN DEVLET” OLARAK TANINACAK

ABD Başkanı Trump, 20 Kasım 2017’de Kuzey Kore’yi “teröre destek veren devlet” olarak tanıyacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın sonrasında ABD, 21 Kasım’da ülkenin ticaret faaliyetlerini kısıtlamak için bir kişi, 13 firma ve 20 gemi ile ilgili yaptırım kararı almıştı.

Kuzey Kore, ABD’nin “teröre destek veren ülkeler” listesinde İran, Sudan ve Suriye’nin sonrasında 4’üncü esnada yer alıyor. Söz konusu listeye 2’nci defa eklenen ülke, George W. Bush tarafından 2008’de çıkarılmadan önce 20 sene listede kalmıştı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

ABD'nin Irak'ın batısında bulunan Enbar bölgesinde terör örgütü DEAŞ'a yaptığı hava saldırısında içlerinde güvenlik güçlerinin de olduğu 7 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

One comment
  1. Eeee biri genç diğeri yaşlı gencin düğmesi bük olur.. Gençken benim düğmede büyüktü yaş 65 olunca yarı yarıya iniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz