Kuzey Kore yeni yıl mesajında savaş çığlıkları atmaya devam etti

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un yılbaşı mesajında ülkesinin nükleer ve balistik füze programlarına devam edeceğini söyleyerek ‘nükleer düğmenin daima masasının üzerinde’ olduğunu belirtti.


Kuzey Kore yeni yıl mesajında savaş çığlıkları atmaya devam etti

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un televizyondan canlı yayınlanan yeni sene konuşmasında hem ABD’yei tehdit etti hem de Güney Kore’ye ‘zeytin dalı’ uzattı.

“ABD ana karasının tümü nükleer saldırı menzilimizde”

Kuzey Kore’nin nükleer gücünün artık ‘bir tehdit değil gerçeklik’ olduğunu belirten ve konuşmasında Batı stili bir gri takım elbise giyen Kim “ABD nükleer silahlar için düğmenin masamda olduğunu bilmeli. ABD ana karasının tümü nükleer saldırı menzilimizde. ABD bana ve ülkemize karşı asla bir saldırı başlatamaz” ifadelerini kullandı.

Kuzey Kore lideri, “Nükleer silah başlıklarını ve balistik füzeleri kitlesel biçimde üretmemiz ve bunların mevzilenmesini hızlandırmamız gerek” diyerek konuştu.

Güney Kore’ye zeytin dalı

Ancak Kim, Güney Kore ile ilişkilerin geliştirilmesi çağrısı yaparak Güney Kore’de yapılacak Pyeongchang Kış Olimpiyatları’na ülkeden heyet gönderebileceklerini söyledi.

“Kuzey Kore’nin Kış Oyunları’na katılımı halkımızın birliğini göstermek için iyi bir fırsat olabilir. Oyunlar’ın başarılı olmasını diliyoruz” diyen Kim ” İki Kore’den yetkililer acilen bu olasılığı ele almak için bir araya gelebilir” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
ABD ve Kuzey Kore arasındaki savaş gerilimi yeniden yükseliyor

ABD ve Kuzey Kore arasındaki savaş gerilimi yeniden yükseliyor

ABD'nin politikasında bir değişiklik olmadığını belirten BM Daimi Temsilcisi Haley, "Kuzey Kore'ye bizim de onları yok edebileceğimizi hatırlatmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz