Kuzey Kore’de gençler sokaklara döküldü

Kuzey Kore’de ABD karşıtı gençler sokaklara dökülerek sloganlar attı. ABD karşıtı sloganlar atan insanların Kim Jong-un’un zorlaması ile sokaklara döküldüğü düşünülüyor.


Kuzey Kore’de gençler sokaklara döküldü

Pyongyang’da Kim il Sung meydanına çıkan Kuzey Koreliler, dünyanın diğer ucu olan okyanus ötesi ülkesi ABD hakkında olumsuz sloganlar attılar. Halkın birçok slogan atmasının yanında yumruk işaretleri göstererek ABD ile her zaman savaşa hazır olduklarını ifade ettikleri, ancak okuldan toplanan gençlerin bu sloganları atmasının arkasında Kim Jong-un’un olduğu ve zorla meydanlara çıkarıldıkları iddia edildi. Bir süredir ABD ile sorunlar yaşayan Kuzey Kore, sorunun asıl kaynağının kendisi olmadığını iddia eden ABD’nin sorunlar çıkardığını, kendilerine karşı adımlar atarak dünyanın en büyük nükleer gücü konumunda olan ABD’ye eşit askeri ve nükleer güce sahip olmak istediklerini belirtiyor.

ABD’YE ÖZENİYOR, ABD’Yİ ELEŞTİRİYOR

Kuzey Kore’de ABD karşıtı sloganlar atılmasına rağmen ABD gibi askeri ve nükleer güce sahip olmak istediklerinin belirtilmesi akıllarda kafa karışıklığına neden oluyor. Başta Güney Koreliler olmak üzere Japonya tarafından bölgede yaşanabilecek nükleer savaşta ABD’ye güven tam olmasına rağmen Çin ise olası bir nükleer savaş olması durumunda yanındaki ülke olan Kuzey Kore’nin ABD tarafından yok edilmesinden korkuyor.

KUZEY KORE’NİN GÜCÜNÜ BİLEN YOK

Dünyada her anlamda dış dünyaya kapılarını kapatmış olan Kuzey Kore ile ilgili askeri anlamda hiçbir ülkenin elinde net bir bilgi yok. Uzmanlar bu sebepten ABD’nin Kuzey Kore’ye karşı temkinli yaklaşması gerektiğini belirtiyor. Zira Kuzey Kore yönetimi ABD’yi yok etmekle tehdit edecek kadar ileri gidecek açıklamalar yapabiliyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
ABD ve Kuzey Kore arasındaki savaş gerilimi yeniden yükseliyor

ABD ve Kuzey Kore arasındaki savaş gerilimi yeniden yükseliyor

ABD'nin politikasında bir değişiklik olmadığını belirten BM Daimi Temsilcisi Haley, "Kuzey Kore'ye bizim de onları yok edebileceğimizi hatırlatmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz