Kuzey Kore’den ABD’ye alenen savaş tehdidi

Kuzey Kore tarafından ABD’nin yürüttüğü tatbikat ile ilgili söylemler tüm dünyayı korkuttu. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ABD ile yaşanacak olan savaşa artık kesin gözüyle bakıldığı, sadece bunun ne zaman gerçekleşeceğinin bilinmediği söylendi. ABD ise tatbikatlarına müttefik ülkelerle tüm hızıyla devam ediyor.


Kuzey Kore’den ABD’ye alenen savaş tehdidi

Geçtiğimiz hafta Kuzey Kore, Başkan Kim Jong-Un tarafından verilen talimat ile “Hwasong-15” isimli bu zamana kadar Kuzey Kore tarafından geliştirilen en kuvvetli nükleer füzesinin deneme atışını gerçekleştirmişti.

Kuzey Kore’nin nükleer alandaki gelişmeleri ardından Kore bölgesinde ABD alarma geçti ve müttefikleri Güney Kore ve Japonya ile karşı misilleme harekatlarına başladı.

Pazartesi günü başlayan ABD-Güney Kore ortak tatbikatlarında 300’e yakın uçak bölgede “savaş provası” yapıyor.

Tam 12 bin ABD askerinin ve birçok Güney Kore kaynağının kullanıldığı operasyonlar tatbikattan çok Kuzey Kore’ye karşı geniş kapsamlı bir harekat olarak görülüyor.

Associated Press’te yer verilen makaleye göre Çin ve Rusya tatbikat hareketlerini bölgede “istikrarsızlıklara” neden olabilecek girişimler olarak görerek itidal çağrısı yapmalarına karşın Kuzey Kore-ABD ve müttefikleri savaş adımları atmaya devam ederek, diplomatik yollara dönüşü olmayacak girişimlerde bulundukları söyleniyor.

Özellikle hafta başında ABD’nin bazı Cumhuriyetçi senatörler bu vaziyete karşı çıkarak, tatbikatlarda yer verilen ABD askerlerinin aileleri ile beraber Pentagon tarafından sağlanacak güvenlik tedbirleri ile ABD’ye geri dönüşlerinin sağlanması gerektiğini belirtmişti.

CIA Başkanı Mike Pompeo, Cumartesi günü yaptığı açıklamada Kuzey Kore lideri Kim Jung-Un’un nasıl bir tehlike içerisinde bulunduğunun farkında olmadığını söyledi. Pompeo, ABD istihbarat örgütlerinin yaptığı çalışma sonucunda Kuzey Kore liderinin hem kendi ülkesinde hemde uluslararası alanda büyük bir yalnızlık ve tehlike içerisinde olduğunun saptandığını söyledi. Kuzey Kore Dışişleri Sözcülüğü tarafından Pompeo’nun bu sözlerine çok sert bir yanıt yayınlanarak “bu ve benzeri provakatif söylemlerin algı oluşturma gayreti içerisinde yapıldığını ve Kuzey Kore halkının liderine şartsız ve her vaziyette büyük bir sevgi işittiğini” vurguladı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD ve müttefiklerinin harekatları sonrası esas sorulması gereken problemin “savaş olup olmayacağı değil, savaşın ne zaman başlayacağı” olması gerektiğini söyledi. Açıklamanın devamında “biz savaş istemiyoruz fakat ABD tarafından sabrımızın yanlış hesaplanarak provakasyon gelişmelerine kapı aralanması savaşın kaçınılmaz olduğunu gösterirken, bu savaşta Kuzey Kore olarak tüm nükleer gücümüzü ortaya koymamızı kaçınılmaz hale getirmiştir” denildi.

Kuzey Kore tarafından yapılan bu açıklamalar Çarşamba günü geç saatlerde Kore Haber Merkezi tarafından yayınlandı.

Bölgede bu gelişmelere neden olan beş günlük harekat Pazartesi günü başlamıştı. 300’e yakın savaş uçağının katıldığı “müttefikler arenasında” ABD altı tane F-22 ve on sekiz tane F-35 savaş uçaklarıyla gövde gösterisi yapmaya devam ediyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

ABD'nin Irak'ın batısında bulunan Enbar bölgesinde terör örgütü DEAŞ'a yaptığı hava saldırısında içlerinde güvenlik güçlerinin de olduğu 7 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz