Kuzey Kore’nin kış olimpiyatlarında ABD ile görüşmeye niyeti yok

Kış Olimpiyatları’nda ABD’li yetkililerle karşı karşıya gelmesi beklenen Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Jo Yong Sam, ABD ile görüşme gibi bir planının olmadığını söyledi.


Kuzey Kore’nin kış olimpiyatlarında ABD ile görüşmeye niyeti yok

Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Jo Yong Sam, Kış Olimpiyatları’nda ABD yetkilileriyle görüşme niyetlerinin olmadığını belirtti.

Kuzey Kore devlet medyası KCNA’da yer verilen habere göre, Bakan Jo Yong Sam, Kuzey Kore Olimpiyat delegesinin Güney Kore’de düzenlenecek olan Kış Olimpiyatları’nda ABD temsilcileriyle görüşme niyetinde olmadığını belirtti.

Jo Yong Sam, “Açıkça konuşmak gerekirse, Güney Kore’de bulunduğumuz süre boyunca ABD yetkilileriyle görüşmeyeceğiz. Heyetimizin Güney Kore ziyareti, sadece olimpiyat oyunlarına katılmak ve etkinliğin başarısına tanık olmaktır” şeklinde konuştu.

Kış Olimpiyatları’ndaki delegeyi yönetecek olan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence geçen günlerde, Güney Kore ziyareti boyunca Kuzey Kore yetkilileriyle görüşme ihtimali bulunduğunu belirtmişti. Ancak Kuzey Kore yetkililerinin açıklamasından bir gün sonra Pence, Kuzey Kore hükümetinin devam ettirdiği nükleer ve balistik füze çalışmalarına tepki olarak yeni yaptırımlar uygulanacağını belirtti.

Pence, Japonya ziyareti esnasında konuyla alakalı, “ABD’nin yakın bir zamanda Kuzey Kore’ye şu ana kadarki en zorlu ve en agresif ekonomik yaptırımları uygulayacağını açıklıyorum. Kuzey Kore’yi, nükleer ve balistik füze programlarını sona erdirene kadar izole etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz