MEB öğrencilere tablet yerine bilgisayar dağıtacak!

MEB tarafından yapılan açıklamaya göre bundan sonraki dönemler içerisinde öğrencilere tablet yerine klavyeli bilgisayar dağıtımı yapılacak.


MEB öğrencilere tablet yerine bilgisayar dağıtacak!

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, kodlama derslerinin uygulamalı işlenebilmesi için öğrencilere tablet yerine klavyeli bilgisayarlar dağıtmayı planladıklarını bildirdi.

Yılmaz, bir otelde düzenlenen Türk Eğitim Derneği (TED) 90. Sene Resepsiyonu’ndaki konuşmasına, kuruluşun 90’ıncı senesini kutlayarak başladı.

“134 MİLYAR 727 MİLYON LİRA AYIRDIK”

Öğrencilere, kişilik, kabiliyet ve yeteneklerinin en üst düzeyde geliştirmesi için fırsat eşitliği temelinde eğitim vermeye çalıştıklarını söyleyen Yılmaz, öğrencilerin iletişim becerisi yüksek, takım çalışmasına uyumlu, eleştirel ve analitik düşünceye sahip kişiler olmasını istediklerini belirtti.

Yılmaz, eğitimin demokrasinin gelişmesi ve kökleşmesi için de bir unsur olduğunu ifade ederek, “2018 senesinde merkezi hükümet bütçesinden eğitime 134 milyar 727 milyon lira ayırdık. Bu miktar merkezi hükümet bütçesinin yüzde 18’inden fazladır. Milli gelirimizin yüzde 6,2’sinden fazlasını eğitime ayırıyoruz.” şeklinde konuştu.

“TABLET YERİNE KLAVYELİ BİLGİSAYAR VERMEYİ PLANLIYORUZ”

Bakan Yılmaz, önümüzdeki dönemde ilkokulları, mesleki eğitim ve özel eğitim kurumlarını da FATİH Projesi kapsamına alacaklarına işaret ederek, “Kodlama derslerinin uygulamalı işlenebilmesini teminen öğrencilerimize tablet yerine klavyeli bilgisayarlar dağıtmayı planlıyoruz.” dedi.

Zorunlu eğitime başlamadan önce her çocuğun en az bir sene okul öncesi eğitim almasını istediklerini dile getiren Yılmaz, 37 pilot ilde okul öncesi eğitimin materyalini ücretsiz karşıladıklarını anlattı.

“ANNELERİNİN HESABINA 6 MİLYAR LİRA AKTARDIK”

Yılmaz, öğrencilerin düzenli olarak okula devam etmesi için “Şartlı Eğitim Yardımı”nı başlattıklarını hatırlatarak, “Annelere şunu söylüyoruz, evlatlarınızı düzenli olarak okullara gönderirseniz, her gönderdiğiniz erkek evlat için ilkokulda 35 lira, kız evlatlar için 40 lira. Ortaöğretime, liselere gönderirseniz erkekler için 50 lira, kızlar için 60 lira ödeyeceğiz. Bu ana kadar annelerin hesabına ortalama 6 milyar lira para aktardık.” bilgisini paylaştı.

Resepsiyona, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici ile çok sayıda davetli katıldı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz