MEB yeni yönetici atama yönetmeliğine sözlü sınav tepkisi!

MEB tarafından yeni yönetici (müdür, müdür yardımcısı, başmüdür) atamaları ile ilgili hazırlanan taslak eğitimcilerin görüşüne açıldı. Yapılacak olan sözlü sınavlarla ilgili Eğitim-İş tepki göstererek eleştirilerde bulundu.


MEB yeni yönetici atama yönetmeliğine sözlü sınav tepkisi!

Eğitim-İş; MEB yönetici atama yönetmeliğinde sözlü sınava karşıyız

Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliği taslak metni için Eğitim-İş sendikasından yazılı bir açıklama yapıldı. Yöneticilikte Sözlü Sınav Kabul Edilemez… açıklaması yapılırken MEB yönetici görevlendirme taslağının baştan aşağıya yanlışlarla dolu olduğuna vurgu yapıldı.

MEB YÖNETİCİ ATAMA YÖNETMELİĞİ TASLAĞI

Okul müdürü, müdür başyardımcısı ve müdür yardımcısı olarak ilk kez atanacaklar için getirilen yazılı sınavın göz boyamak için getirildiği söylenen açıklamada yazılı sınavdan sonra yapılacak sözlü mülakatın MEB’in niyetini ortaya koyduğunun göstergesi olduğu açıklandı.

Müdür yardımcısı olarak atanma şartları ile müdür olarak atanmak için yazılıdan 100 puan alınsa bile sözlü mülakatta istenilen görevlendirme puanlamasının yapılacağı Eğitim-İş tarafından söylenirken “Bu da yetmezmiş gibi iki senelik öğretmen ile senelerini yöneticiliğe  vermiş bir yönetici adayı ya da iki senelik öğretmen ile doktora yapmış bir yönetici adayı arasında müdür yardımcısı olmak açısından hiç bir fark yoktur.” dendi.

Okul müdürü ataması için bir sene yöneticilik koşulu getirildiği söylenen açıklamada okul müdürü atamalarında öğrenim seviyesinin ya da kıdemin öneminin olmadığı ifade edildi. Sendika müdürlerin görev süresinin uzatılması işleminde inisiyatifin İl Milli Eğitim Müdürüne bırakıldığının altını çizerken açıklamada “Mevcut okul müdürleri 4 senesini doldurduğunda uygulanacak sistem ise tamamen il müdürünün inisiyatifine bırakılmak istenmektedir. Burada kıdem, öğrenim vaziyeti, ödül… kriterleri var ise de bunların görev uzatmada bir etkisinin olmayacağı açıktır.” ifadelerine yer verildi.

EĞİTİM-İŞ: MEB’İ UYARIYORUZ

MEB yönetici atama yönetmeliği taslağı için MEB’i uyardıklarını söyleyen Eğitim-İş sendikası taslağın geri çekilmesini istedi. “Sendikamızın da bakanlıktaki toplantılarda görüş verdiği ve etkili olduğu 2009 senesindeki bir yaklaşımla yargıya dahi taşınmayacak bir sistemi hep birlikte oturup yaratıp münakaşaya açalım.” denen açıklamada eğitimcilere de çağrıda bulunuldu. MEB’in bu taslağı yakın zamanda geri çekmeyeceği belirtilirken MEB personelleri için taslak yönetmeliğe görüş belirtirken;

Bu sebeple yöneticilik düşünen düşünmeyen bütün eğitim çalışanlarına çağrıda bulunuyoruz. Veri girişi yapınız ve; Sözlü sınav istemiyoruz. Takdire dayalı sistem istemiyoruz Yazılı sınav istiyoruz Atamaların (görevlendirmelerin) yazılı sınav ve liyakati ölçen kriterlere göre yapılmasını  istiyoruz. MEB’in açtığı veri giriş sisteminde görüşlerinizi paylaşınız. 

ifadelerine yer verildi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz