MEB’in PISA’ya alternatif yaptığı ABİDE sınav sonuçlarında şok!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ve uluslararası eğitim derecelendirmesi PISA’ya alternatif olarak gösterilen ABİDE sınav sonuçları pek iç açıcı gelmedi.


MEB’in PISA’ya alternatif yaptığı ABİDE sınav sonuçlarında şok!

Milli Eğitim Bakanlığı uluslararası eğitim ölçeği PISA’ya alternatif ABİDE sınavı yaptı. 38 bin 8. sınıf öğrencisine 51 soru soruldu. 100 öğrenciden 26.4’ü matematikte, 17.9’u da fende en alt düzeyde çıktı.

MİLLİ Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenci başarısındaki gelişimin izlenmesi için yürütülen ilk aşaması ABİDE 2016 81 il 495 ilçede 1299 okuldaki 38 bin 8. sınıf öğrencisinin katılımıyla yapıldı. 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın en mühim uluslararası eğitim ölçeklerinden PISA sınavında Türkiye’nin 72 ülke içinde son esnada yer alması ile alakalı yaptığı “PISA tek başına bir ülkenin seviyesini göstermeye yetmez” açıklaması sonrası öğrencilerin MEB’in kendi yaptığı incelemeden da benzer netice çıktı.

MATEMATİK, FEN, TÜRKÇE VE SOSYAL BİLGİLERDE ÇÖKTÜK

MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından öğrenci başarısındaki gelişimin izlenmesi için yapılan ABİDE incelemesi, Türkiye’de matematik testinde öğrencilerin yüzde 89’unun orta ve daha alt yeterlilik seviyesinde olduğunu ortaya koydu. Aynı incelemeye göre öğrencilerin fen bilgisinde yüzde 85’inin, sosyal bilgilerde yüzde 73’ünün, Türkçe’de ise yüzde 71’inin orta ve daha alt seviyede olduğu tespit edildi.

8. SINIFTA OKUYAN 38 BİN ÖĞRENCİ KATILDI

Vatan gazetesinde yer verilen habere göre ABİDE 2016 geçtiğimiz sene nisan ve mayıs ayında 81 il 495 ilçe 1299 okuldan 38 bin 8. sınıf öğrencisinin katılımıyla yapıldı. Incelemede matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler ve Türkçe’den 51 soru öğrencilere soruldu.

TÜRKÇE’DE YALNIZCA YÜZDE 6.4 İLERİ DÜZEYDE

Türkçe dersinde öğrencilerin yüzde 3.6’sının düzeyi temel altı, yüzde 22.4’ünün temel, yüzde 44.6’sının orta, yüzde 23’ünün orta üzeri ve yalnızca yüzde 6.4’ünün ileri düzeyde olduğu tespit edildi.

MATEMATİKTE YALNIZCA YÜZDE 3.1 İLERİ DÜZEYDE

Matematik testinde ise öğrencilerin 26.4’ünün düzeyi temel altı, yüzde 33.6’sının temel, yüzde 28.7’sinin orta, yüzde 8.2’sinin orta üzeri ve yalnızca yüzde 3.1’inin ileri düzeyde olduğu tespit edildi.

FEN BİLGİSİNDE DE VAZIYET FARKLI DEĞİL

Fen ve teknoloji dersinde öğrencilerin 17.9’unun düzeyi temel altı, yüzde 34.4’ünün temel, yüzde 33.3’ünün orta, yüzde 10.3’ünün orta üzeri ve yalnızca yüzde 4.1’inin ileri düzeyde olduğu tespit edildi.

Sosyal bilgiler testinde ise öğrencilerin 6.3’ünün düzeyi temel altı, yüzde 25.7’sinin temel, yüzde 40.9’unun orta, yüzde 16.8’inin orta üzeri ve yüzde 10.3’ünün ileri düzeyde olduğu tespit edildi.

ULUSLARARASI SINAV NETICELERIYLE ÖRTÜŞÜYOR

ABİDE incelemesinde elde edilen bulguların genel olarak Türkiye’nin katıldığı uluslararası vaziyet tespit edilme çalışmaları PISA ve TIMSS neticeleriyle örtüştüğü görüldü. Incelemede öğrencilerin eğitim hedefleri yükseldikçe ABİDE’de değerlendirme yapılan alanlardaki puanların da arttığı sonucuna ulaşıldı. Eğitim hedefi yükseköğrenime devam etmek olan öğrencilerin başarılarının hedefi liseyi bitirmek olan öğrencilere kıyasla daha yüksek olduğu görüldü. 

TIMSS 2011 ve PISA 2015 uygulamasına katılan öğrencilerin de eğitim beklentileri yükseldikçe PISA ve TIMSS puanlarının arttığı ortaya konulmuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
MEB, 2017-YLYS sonuçlarını açıkladı!

MEB, 2017-YLYS sonuçlarını açıkladı!

Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (2017-YLYS) neticeleri açıklandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz