Meclis onay verdi! Ordu Kerkük’e gidiyor

Irak meclisi tarafından yapılan toplantı sonucunda İbadi için Kerkük’e asker sevkiyatı yapılmasına karar verildi.


Meclis onay verdi! Ordu Kerkük’e gidiyor

Irak meclisi İbadi için Kerkük’e asker gönderme yetkisini görüştüğü toplantıdan kararı çıkardı. Buna göre Bağdat artık Kerkük’e askeri müdahalede bulunmak istediği zaman asker gönderebilecek. Bölgede dengeleri değiştirecek olan bu hamle ile İbadi’nin nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor. Sık sık Barzani ile iletişim kuran ve referanduma ilişkin tehditler savuran Bağdat yönetimi çıkan meclis kararı ile askeri müdahale hakkını da elinde bulundurarak tüm kozlarını Barzani ile paylaşma yolunda hızla ilerliyor. Ortadoğu’da cadı kazanı gibi kaynayan Kerkük sorununa karşı Bağdat’ın destek beklediği en güçlü ülke ise Türkiye.

BİR ASKERİ KOALİSYON KURULABİLİR

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi tarafından gerçekleştirilen ve tüm uyarılara rağmen tamamlanan referandumun ardından askeri kozlar oynanmaya başlandı. Bu kapsamda mecliste tezkere görüşmesi yapan Irak yönetimi Kerkük’e askeri müdahaleyi kabul etti. İbadi’ye bu konuda tam yetki verilirken bağımsız bir kürt devleti fikrine Irak, İran ve Türkiye şiddetle karşı çıkıyor. Bu nedenle bir askeri koalisyon kurulması ihtimali de dünya kulisinde dolaşan dedikodular arasında.

BARZANİ SAVAŞA HAZIR

Türk silahlı kuvvetlerinin Barzani’ye müdahalesi tartışılırken Irak’tan gelen bu hamle akıllara İran ve Türkiye’nin de destek vereceği bir askeri operasyon fikrini getirdi. Her şeye hazırlıklı olduğunu ve gerekirse bağımsızlık için savaşabileceğini söyleyen Barzani ise tüm tehditleri göz ardı ederek referandumu gerçekleştirdi ve dünyayı karşısına aldı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Meclis Gündemine Taşınıyor

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Meclis Gündemine Taşınıyor

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman'ın Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümünden yeni mezun oğlu Enes Karaman'ın, İsmail Kahraman'ın oluruyla TBMM'de işe başlaması Meclis gündemine taşındı. Daha önce de Prof. Dr. Karaman'ın belediyede memur olan kardeşi, Milli Savunma Bakanlığı'nda daire başkanı olmuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz