Mehmetçik, Afrin’de tozu dumana katmaya hazırlanıyor!

TSK, terör örgütü PYD kontrolündeki Afrin’e karşı yapacağı operasyon için hazırlıkları tamamlandı. Mehmetçik, ağır zırhlı birlik ile yüksek ateş gücüne dayalı taktikle operasyonu sürdürecek.


Mehmetçik, Afrin’de tozu dumana katmaya hazırlanıyor!

Türk Silahlı Kuvvetleri, terör örgütü PYD’nin kontrolündeki Afrin’e “yıldırım harekâtı” anlayışına benzer şekilde ağır zırhlı birlik ile yüksek ateş kuvvetine dayalı bir yöntem içinde harekât düzenleyecek şekilde hazırlıklarını tamamladı.

HAREKAT İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın net bir dille verdiği mesajların sonrasında Afrin’e yönelik harekât için geri sayım başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin sınır bölgesi ile Suriye içinde askeri hazırlıklarını tamamlamasının sonrasında bugün ve yarın yapılacak temaslar, toplantılar kritik özellikte önem kazandı. Kore Yarımadası’nda Güvenlik ve İstikrar Konulu Dışişleri Bakanları Toplantısı sebebiyle Kanada’da bulunan Çavuşoğlu, bugün ABD Dışişleri Bakanı ile görüşecek.

SİNYAL KESİCİLER

Çavuşoğlu’nun görüşmede, Türkiye’nin Suriye’de terör koridoru kurulması planına karşı askeri kuvvetini kullanma konusundaki kararlılığını net cümlelerle dile getirmesi bekleniyor. MGK ocak ayı olağan toplantısı da, yarın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılacak. Toplantının sıcak gündemini Afrin ve Menbiç’teki vaziyet yaratacak.

SİNYAL KESİCİ ARAÇLAR DA NAKLEDİLDİ

Askeri çevrelerde, TSK’nın Afrin’e yıldırım harekâtı doktrinini baz alan bir yöntemle etkili ve zırhlı birlik kuvvetine dayalı bir yöntemle harekât düzenleyebileceği konuşuluyor. Sınır hattındaki birlikler, hafta sonunda nakledilen zırhlı askeri araçlarla takviye edildi. Uzaktan kumandalı patlayıcılara karşı da sinyal kesici araçlar da sınır bölgesine nakledildi. Afrin; Türkiye sınırının yanı sıra Suriye’de İdlib ve Azez bölgelerindeki askeri unsurlar tarafından da kuşatılmış vaziyette. İdlib’teki dört gözlem noktasına Türk topçusu yerleşmiş vaziyette. Fırat Kalkanı Harekatı bölgesi içindeki Azez de ise hem Özgün Suriye unsurları hem de Türk askeri kuvveti bulunuyor. Birlikler, daha önce komandolarla takviye edilmişti.

HAVA SAHASI SORUNU

Afrin harekâtı için birden fazla seçeneğe dayalı planlama yapıldığı söylendi. Askeri harekâtların mahiyeti gereği operasyonun askeri ayağıyla alakalı planlar gizli tutuluyor. Fakat yığınağa bakıldığında Afrin harekatında, başlangıç noktasında Hatay sınırı bölgesinin ağırlık kazandığı öne çıkıyor. Kilis sınırının düz olması sebebiyle harekatın buradan başlatılması olasılığı zayıf görülüyor. Harekat ile daha önceden keşif ve gözetleme vasıtalarıyla istihbari değerlendirmesi yapılmış PYD mevzilerinin yoğun topçu atışıyla sersemletilmesi planlanıyor. Harekat esnasında tank ve zırhlı birlik gücünün etkili olarak kullanılacağı söyleniyor. Harekatta özel kuvvet birliği olan bordo bereliler de etkili olarak görev yapacak.

EN CAN ALICI NOKTA, HAVA SAHASININ KULLANILMASI

Harekatla alakalı en can alıcı noktalardan biri de, hava sahasının kullanılması. Savaş uçakları ve İHA’ların kullanımı harekat açısından önem taşıyor. Cephe gerisindeki nakiller için de helikopterlerin kullanılması öne çıkıyor. Türk uçaklarının Suriye hava sahasını kullanması için ise Rusya’nın izni gerekiyor.

REYHANLI’YA TANK SEVKİYATI SÜRÜYOR

Hatay’dan Afrin’deki terör örgütü PYD/PKK mevzilerine zaman zaman top atışları yapılırken, bölgeye de askeri sevkiyat sürüyor. Doğu illerinden Hatay’a gönderilen 7 tankı taşıyan TIR’lar, dün Hatay’a ulaştı. Zırhlı araçlar ile TSK’ya ait sivil araçların da eşlik ettiği konvoy, Hatay’dan Reyhanlı ilçesine geçiş yaptı. TIR’lar Hatay 2. Hudut Alay Komutanlığı’na bağlı Narlıca Hudut Taburu’na geçti. Tankların Oğulpınar Hudut Karakolu’na konuşlandırılması bekleniyor. Bazı birliklerden gönderilen ortalama 20 araçlık askeri konvoy da Mardin’in Kızıltepe ilçesine ulaştı.

Kaynak: Milliyet

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Afrin’de o köyde YPG’li teröristlerden temizlendi!

Afrin’de o köyde YPG’li teröristlerden temizlendi!

TSK ve ÖSO, Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin'in kuzeybatısında bulunan Ali Bekki köyünü ele geçirdi. Köyde yakalanan YPG'li teröristin resimleri yayınlandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz