Melih Gökçek: Sözcü Gazetesinde Yazar Olmak İstiyor!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak 23,5 sene görev yapan ve sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğiyle istifa eden Melih Gökçek, Sözcü gazetesinde yazmayı çok istediğini belirtti. Gökçek, “Aslında çok maaş da istemiyorum. Ben yazmaya hazırım. Başka bir yerden yazmam ile alakalı öneri geldi. Fakat ben Sözcü’de yazmayı tercih ederim” şeklinde konuştu.


Melih Gökçek: Sözcü Gazetesinde Yazar Olmak İstiyor!

23.5 sene Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinde bulunan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteğiyle 28 Ekim 2017’de görevinden istifa eden Melih Gökçek suskunluğunu Sözcü’den Saygı Öztürk’e bozdu. Gökçek, istifasıyla alakalı konuşmadı, başkanlığı döneminde milletin malına sahip çıktığını, ile ilgili iddialar ortaya atanların da “sahtekar” olduğunu iddia etti.

İşte o sözler:

Sıhhiye Meydanı’nı büyüttüm

Tandoğan Meydanı’na yaptığım tek düzenleme bir saat kulesi koymak oldu. Onu da estetik olsun diyerek yaptırdım. Benden önce orası Ankaray durağı olarak planlanmış. Meydan vardı da ben mi kaldırdım. Kızılay’da ne yapmışım? Ortaya bir lale koydum, trafik etrafında dönsün diyerek.

Sıhhiye Meydanı’nı kaldırmadım, tam tersine Abdi İpekçi Parkı’na doğru meydanı büyüttüm. Heykeli de ben koymadım. Ulus’u meydan yapmaya çalışıyordum. Gençlik Parkı’nın karşısındaki binaları yıkıp meydan haline getirme çalışmasını sürdürürken görevden ayrıldım.

Ankara turistik yönden geride

Atatürk Orman Çiftliği arazisi üstünde yapımını başlattığım Ankapark ortalama 450 milyon dolara mal olacaktı. Bugüne kadar 1 milyar 253 milyon lira harcama yapıldı. Örneğin bizim parkımızda bin 217 oyuncak var, Fransa’da 70-80 oyuncak var. Bana ‘Bu parkı niye yaptın?’ diyerek soruluyor. Ankara’ya senede 900 bin civarında yabancı geliyor, bunların büyük bir kısmı da diplomat. Turistik maksatla gelen yabancı sayısı 200 bini bile bulmuyor. Ankara, turistik yönden çok küçük kentlerden bile geride…

Belediye demek yol, kanalizasyon demek değil. Ekonomiyi ayakta tutabilmek için turizm altyapısını da yapacaksınız. Atatürk Orman Çiftliği’nin Disneyland yaptığımız arazisi ot ve otlaktı. Biz ağaç kesmedik, aksine ithal ağaçlar diktik. Nisan ayında Ankapark’ı açıp, sonrasında hayvanat bahçesine başlayacaktık ama olmadı.

Atatürk’ün isteğini yaptık

Bizi, Atatürk’ün mirasına ihanetle suçlayanlar oldu. Atatürk’ün kaleme aldığı yazı var, ‘Atatürk Orman Çiftliği, insanlarımızın gezmesi, eğlenmesi, dinlenmesi için de kullanılmalı’ diyor. Atatürk’ün vasiyetine uygun olarak bu planlamayı yaptık. Bu projemiz Ankara’nın istikbali olacaktı. Katiyen pişmanlığım yok.

Başkanlık görevinden ayrıldıktan sonra yazılanları, yorumları yakından takip ediyorum. Bol bol tweet atıyorum. Birkaç gün önceki bir tweetim tam 426 bin tıklanma almış. Şu anda da tatildeyim. Eğer Sözcü yönetimi uygun bulursa, Sözcü’de yazmayı da çok isterim. Farklı görüşler olur. Esasında çok maaş da istemiyorum. Ben yazmaya hazırım. Başka bir yerden yazmam ile alakalı öneri geldi. Fakat ben Sözcü’de yazmayı tercih ederim.

Yolsuzluk yapmış olsaydık hepimizi duman ederlerdi

Melih Gökçek, İstanbul Ataşehir ve Beşiktaş’ta CHP’li belediye başkanlarının görevden alınmasıyla alakalı de konuştu. Gökçek, “CHP’li belediye başkanlarının görevden alınmasıyla, bizim istifa etmemiz arasında fark var. Biz yolsuzluk mu yaptık? Yapsak anamazı ağlatırlar, duman ederler. Yaptığımız her iş açık. CHP milletvekili, eski park bahçeler müdürlüğüne ait yeri metrekaresi 3 bin 28 liraya satmamıza karşın ‘peşkeş’ şeklinde konuştu. Oysa aynı yer daha önce satışa çıkarılmasına karşın satılamamıştı. Kat karşılığı yapmış olduğumuz ihaleler ile alakalı kimse bize gıkını çıkaramaz. Bakın benden önce, Ankara Portakal Çiçeği’nde yüzde 36 ile belediye kat karşılığı anlaşırken, ben Dikmen Vadisi’ni yüzde 56.56 ile yani yüzde 20 fazlasıyla verdim. Ben de orayı yüzde 40’tan verip yüzde 16’sını cebime atsam kim ne derdi? Gordion’u, Batıkent’i yüzde 50 ile verdik. Başkanlığım dönemimde çok iyi şeyler yaptım ve yapıyordum. Görevden istifa etmem ile alakalı partime zarar vermemek için yaptığım açıklamalar dışında konuşmam” şeklinde konuştu.

Çiçeği burnunda tuna inşallah başarılı olur

Melih Gökçek kendisinden sonra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Mustafa Tuna için “Daha yeni başkan, kendisini gösterecek” şeklinde konuştu. Gökçek, “İstifa sürecimle alakalı konularda konuşmam. Hiçbir zaman parti içinde münakaşa yapmam ve partime zarar vermem. Benim dönemimde Sincan Belediye Başkanı olan ve şimdi Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine getirilen Mustafa Tuna’nın yaptıkları ile alakalı bir şey söylemek istemem. Herhangi bir şeyden çekindiğim için değil. İnşallah iyi yapıyor, iyi yapacak. Daha çiçeği burnunda başkan olduğu için kendini yeni gösterecek. Sincan’da başarılıydı, inşallah burada da başarılı olur” diyerek konuştu.

İlginizi Çekebilir
Sözcü Gazetesi Melih Gökçek’in yazarlık teklifini kabul etmedi

Sözcü Gazetesi Melih Gökçek’in yazarlık teklifini kabul etmedi

Sözcü gazetesinde yazar olmak isteyen Melih Gökçek'e gazeteden cevap geldi. Gazete böyle bir şeyin mümkün olamayacağını dünya görüşlerinin farklı olduğunu açıkladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz