Menbiç sınırında hareketlenme var! Hazırlıklar devam ediyor

TÜRK Silahlı Kuvvetleri tarafından Afrin’e yönelik başlatılan Zeytin Dalı Harekatı ile olası operasyon yapılacak merkezler arasında gösterilen, omurgasını terör örgütü PYD’nin yarattığı Suriye Demokratik Kuvvetleri (SGD) denetimindeki Menbiç sınırında da hareketlilik meydana geliyor. Menbiç ile sınır komşusu olan Cerablus’ta operasyon için teyakkuz vaziyetinde olan Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kuvvetleri, yarattıkları cephelerde ellleri tetikte görev yapıyor.


Menbiç sınırında hareketlenme var! Hazırlıklar devam ediyor

Türkiye sınırına 40 kilometre mesafede olan Arap ve Türkmenlerin ağrılıklı olarak yaşadığı az 100 bin nüfuslu Halep’in Menbiç ilçesi, Suriye iç savaşının başlamasıyla beraber 2012 senesinde Özgür Suriye Ordusu kuvvetlerinin denetimine girdi. 2014 senesinin ilk günlerinde ise buranın kontrolü komşusu olan Gaziantep’in Karkamış ilçesinin karşısındaki Cerablus ile beraber terör örgütü DEAŞ’a geçti. 2016 senesi Ağustos ayında ise Menbiç’in kontrolü Türkiye’nin tepkisi üstüne PYD/PKK’nın ana omurgasını yaratarak ABD öncülüğündeki koalisyon kuvvetlerinin de desteğini alan Suriye Demokratik Kuvvetleri isimi altında kendisini kamufle eden ve yapıya geçti.

MENBİÇ’TE DEMOGRAFİK YAPI DEĞİŞTİRİLDİ

SGD ismiyle şehirde kontrolü sağlayan PYD/PKK terör örgütü ilk etapta baskıyla Arap ve Türkmenleri Menbiç’ten uzaklaştırdı. Teröristler daha sonra Haseke ve Kobani bölgesinden getirdiği Kürt kökenli Suriyelileri, Menbiç ve çevresindeki köylere yerleştirdi. Bununla yetinmeyerek şehirdeki nüfus ve tapu kayıtlarının tutulduğu resmi kurumları ateşe veren teröristler, Arap ve Türkmenlerin isteklerini de kayıtların olmadığını gerekçe göstererek önledi. Savaş öncesi nüfusu Arap ve Türkmen yoğunluklu 100 bin olan Menbiç, terör örgütünün Kürt aileleri taşımasıyla kent nüfusu 300 bine yükseltildi.

MENBİÇ, FIRAT KALKANI HAREKATI İLE ETKİSİZLEŞTİRİLDİ

Türkiye’nin 2016 senesi 24 Ağustos’ta başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı ile Cerablus ile Azez arasındaki 2 bin kilometre kareyi aşkın bölge DEAŞ’tan temizlenerek güvenli hale getirildi. Türkiye’nin sınır güvenliğini temin etmek için yaptığı bu hamle terör örgütü PYD/PKK’nın Cezire, Kobani ve Afrin kantonunu birleştirme hayali sonlandırıldı. Menbiç’te, terör örgütünün kantonları arasında ikmal hattı ve geçiş güzergahı olarak kullanma isteği de Türkiye’nin ‘Fırat Kalkanı Harekatı’ ile bitirilmiş oldu.

CERABLUS- MENBİÇ SINIRINDA ELLER TETİKTE

PYD/PKK’lıların SGD ismiyle halen kontrolü elinde bulundurduğu Menbiç ile ÖSO denetimindeki Cerablus arasındaki bölgede de hareketlilik meydana geliyor. Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin’e yönelik operasyon sonrası Özgür Suriye Ordusu kuvvetleri, terör örgütü denetimindeki Menbiç sınırında yoğun tedbir aldı. Cerablus ile Menbiç arasındaki bölgede kontrol noktaları yaratan ÖSO kuvvetleri, buralarda 24 saat nöbet tutuyor. Menbiç’teki terör unsurlarının olası saldırılarına karşı devamlı eli tetikte görev yapan ÖSO kuvvetleri, zaman zaman gelen taciz ateşlerine de anında karşılık veriyor.

Cerablus’ta bulunan ve Menbiç sınırında teröristlerin saldırılarına karşı teyakkuz vaziyetinde olan ÖSO kuvvetleri, Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin kırsalındaki bölgelerin özgürleştirilmesinin kendilerini mutlu ettiğini ifade etti. Afrin’in tamamen terör unsurlarından arındırılmasını beklediklerini anlatan ÖSO kuvvetleri, Menbiç’in de biran önce benzer biçimde teröristlerden temizlenerek gerçek sahiplerine teslim edilmesini istediklerini ve Türkiye’nin buraya yönelik operasyonunda aktif görev almak istediklerini dile getirdi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Neymar, Marsilya maçında sakatlanınca ağladı!

Neymar, Marsilya maçında sakatlanınca ağladı!

Fransa Liginde PSG forması giyen Neymar, Marsilya maçında yaşadığı sakatlık ardından gözyaşlarına hakim olmadı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz