Merkez Bankas Enflasyon ve Dolar Beklentisini Açıkladı

TCMB tarafından yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında gelecek dönem beklenen döviz fiyatları ve işsizlik oranları ile ilgili bilgi verildi.


Merkez Bankas Enflasyon ve Dolar Beklentisini Açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının detayları ortaya çıktı. 14 Eylül 2017 tarihinde yapılan toplantının ana konusunda özellikle yükselmeye devam eden enflasyonun konuşulduğu açıklandı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında yurt içi gelişmelerin yaşanması ile birlikte 3. Çeyrekte iç talebin artması ile birlikte piyasanın daha fazla rahatlamasının beklendiği, büyümeye daha fazla katkı sağlayacak olduğu açıklandı. Görüşmeler sırasında yüzde 1.9 oranında yükselen alkolsüz içki enflasyonu ile ilgili olarak da enflasyon oranlarının daha fazla yükseldiğinin farkında olunduğu açıklandı.

GELECEK DÖNEMDE İŞSİZLİK AZALACAK

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından alınan kararlar sonucunda işsizliğin gelecek aylarda tarım ve diğer alanlarda yaşanacak olan büyüme sayesinde azalacak olduğunu açıkladı. İşsizlik rakamlarının azalması için hükümet kanadının önümüzdeki dönemlerde yatırımcılar için birçok teşvik planı yaptığı söyleniyor.

DOLAR FİYATI SABİTLENECEK

İşsizliğin azalmasının yanında, ekonomiye fayda sağlayacak olan yurt içi alım talebinin üretim teşviğini de daha fazla arttırmasının beklendiği yıl sonunda enflasyon rakamlarının ortalama olarak yüzde 9 ila yüzde 10.5 arasında olacağı tahmin ediliyor. Doların durumunun ise yıl sonunda 3.63 TL seviyesinde olacağı iddia edilmekte. Euro fiyatları ile ilgili net bir bilgi verilmezken fiyatların dolara paralel gideceği düşünülüyor.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Dolar kaç lira oldu? 18 Ocak 2018

Dolar kaç lira oldu? 18 Ocak 2018

Dolar/TL, güne düşüşle başlamasının ardından 3,8080 seviyesinde dengelendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz