Mersin’de 1 liraya satılan salatalık İstanbul’da 8 liraya alıcı buluyor!

Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, Mersin’de salatalığın 1 lira ile 1,10 liradan satışa sunulduğunu söyleyerek, “Üretici ile tüketici fiyatları arasındaki fark muhakkak dengelenmeli. Özellikle aracılar ya azaltılmalı ya da tamamen ortadan kaldırılmalı” ifadelerini kullandı.


Mersin’de 1 liraya satılan salatalık İstanbul’da 8 liraya alıcı buluyor!

Ocak ayı enflasyon rakamlarında yüzde 25,11 artış ile zam şampiyonu olan salatalığın üreticileri, İstanbul gibi büyük kentlerde kilosunun 7-8 lira satılmasından rahatsız. Tarlada 1 lira ile 1,10 kuruş arasında satılan salatalığın, tüketiciye ulaşana kadar 7-8 kat artmasını üzüntüyle karşılayan çiftçiler, yetkilerin bu vaziyete el atmasını istiyor.

Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul gibi büyük illerde salatalığın 7 ile 8 lira arasında olmasını televizyondan izlediklerinde şok olduklarını belirtti. Üretici olarak bu vaziyete çok üzüldüklerini kaydeden Gökçel, “Bin bir masrafla, bin bir emekle ürettiğimiz ürün Mersin’de 1 lira ile 1,10 kuruş arasında satılıyor. Ne hikmetse 500 kilometre, bin kilometre ileride bu ürünler 8 liraya satılıyor. Biz hep şundan yakınıyoruz. Biz burada 1 lira gibi, 50 kuruş gibi, 1,5 lira gibi fiyatla ürün satarken, tüketicilerimiz bunları 7-8 lira gibi fiyatla onları tüketmekte zorlanıyor. Burada üretici ve tüketici fiyatları arasındaki farkı ortadan kaldıracak mutlaka bir sistemin kurulması gerekiyor. Bu sistem üretici birlikleriyle, tarımsal kalkınma kooperatifiyle olur. Bunun için de üretici birliklerinin, tarımsal kalkınma kooperatiflerinin yeniden yapıları revize edilerek, desteklenerek maddi yönden ve idari yönden kuvvetlendirilerek, iktisadi bir hale dönüştürülmesi gerekiyor. Bu sayede bizim birliğimiz üreticiden ürünü alsın, et ve süt kurumunun fiyat farkını kapatmak için market açması gibi bizim de tekrardan bir yapılanmayla bu şekilde perakende de ürün satabilecek, toptancı hallerinde çiftçilerimiz, birlik ismine ürün satabileceğimiz, aracıyı ortadan kaldırabileceğimiz, aracının sayısını azaltabileceğimiz sistemin mutlaka kurulması gerekiyor” diyerek konuştu.

“7-8 LİRAYA TÜKETİCİNİN SALATALIĞI TÜKETMESİNİ KABUL EDEMİYORUZ”

Şu anda 1 lira ile 1,10 kuruştan salatalığı sattıklarının altını çizen Gökçel, “Bu fiyat imalat maliyetlerini bile karşılamıyor. Bu mevsimde zaten doğal yollarla ürün yetişmiyor. Bu mevsimde ürünler insanların artı çaba, artı maliyetle yaptığı imalatlar. Dolayısıyla bunlar normal açıkta üretilen, mevsiminde üretilen ürünlerle karıştırılmasın. Örtü altında, serada yapılan imalatlar aşırı maliyetli. Dolayısıyla biz maliyetler altında ezilirken, tüketicilerimizin de 7 liraya, 8 liraya salatalığı tüketmesini kabul edemiyoruz. Mutlaka bu sistemin düzeltilmesi gerekir. Bizim de mağduriyetimizin giderilmesi gerekir, tüketicinin de mağduriyeti giderilmeli. Zam şampiyonu olmasının en büyük nedeni aracılar ve üreticiden tüketiciye kadar uzanan yoldaki hikaye diyebilirim” dedi.

“DEVLETİMİZİN BUNA EL ATMASI GEREKİYOR”

Çiftçi Tansel İzgin ise salatalık imalatında masraflarının çok yüksek olduğunu söyledi. Tüketicinin yüksek fiyatla ürün yemesi karşısında devletin araya girmesi gerektiğini söyleyen İzgin, “Ürün planlaması yapması, üretici birliklerini devreye sokması gerekiyor, kooperatifleşmeyi ön palana alması gerekir, üretici ile tüketici arasındaki makasın da daraltması, metropol kentlerde satış tanzim yerleri yaratması, hallerde üreticiden tüketiciye ulaşacak mekanizmayı oluşturması, birlikleri idari ve mali yönden kuvvetli hale getirilmesi gerekiyor. Bunu yaparsanız üretici de burada mutlu olur tüketici de en güzel biçimde ürününü alır. Devletin buna el atması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Çiftçi Yusuf Tan da, “Devletten ricamız, üretici ve tüketicinin mağdur olmaması için ne biçimde olursa olsun aracıları ortadan çıkarmak gerekiyor. Burada özel kooperatifler kurulması ve ben üreticiyim, tüketiciye rahatlıkla ulaşabilirsem hem ben kar ederim hem de tüketici bu şekilde pahalı ürünleri tüketmez. Yoksa bankada faizle çalışıyoruz, burada faizle çalışıyoruz. Aracılar yüzde 20’ye kadar bu üretici malından kesiyor. Verginin dışında bunu kesiyor. Bağkur’umuzu da kendimiz ödüyoruz. Devletimizin bunun üstünde durması gerekiyor. Devletimizin bununu önünü keseceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz