MGK Açıkladı: TSK, Afrin’e yeni bir operasyon yapılabilir!

MGK toplantısının son bulmasıyla birlikte yapılan açıklamada çarpıcı ifadeler kullanılarak yeni bir Arfin operasyonunun sinyalleri verildi.


MGK Açıkladı: TSK, Afrin’e yeni bir operasyon yapılabilir!

Milli Güvenlik Kurulu açıklamasında, “Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının İdlip gerginliği azaltma bölgesinde gözlem misyonunu başarıyla sürdürdüğü; bu görevin Batı Halep ile Afrin yakınlarında da yerine getirilmesiyle huzur ve güven ortamının gerçek anlamda sağlanabileceği mütalaa edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan MGK toplantısı son buldu. Ortalama 3,5 saat süren toplantı ardından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizin aşayiş ve güvenliğini etkileyen iç ve dış gelişmeler gözden getirilmiş, terörle mücadele faaliyetleri her boyutuyla ele alınmıştır. FETÖ/PDY, PKK/PYD-YPG ve DEAŞ terör örgütleri ile mücadele başta olmak üzere ülkemizin milli güvenliğine yönelik tehditlere karşı hukuk çerçevesinde alınan ve Kurulumuzca önerilen önlemler görüşülmüş, terörün sonlandırılması için yurt içinde ve yurt dışında azim ve kararlılıkla sürdürülen mücadele kapsamlı biçimde değerlendirilmiştir.

Özellikle yüce milletimizin olağanüstü cesaret ve fedakarlığı ile başarısız kılınan 15 Temmuz hain darbe girişimi ile anayasal düzeni, TBMM’yi ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs eden FETÖ/PDY ile mücadele ile ilgili Kurula detaylı bilgi sunulmuştur.

Suriye’deki ihtilafa siyasi çözüm bulmak, ateşkesi tahkim etmek ve çatışan taraflar arasında güven artırıcı tedbirler geliştirmek maksadıyla gerçekleştirilen Astana toplantılarında alınan kararların sürece ve barış tesis etme gayretlerine müspet katkı sağladığı görülmüştür.

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının İdlip gerginliği azaltma bölgesinde gözlem misyonunu başarıyla sürdürdüğü; bu görevin Batı Halep ile Afrin yakınlarında da yerine getirilmesiyle huzur ve güven ortamının gerçek anlamda sağlanabileceği mütalaa edilmiştir.

PKK/PYD-YPG terör örgütünün Suriye’nin kadim demografik yapısını, örtülü etnik temizlik yapmak suretiyle bozmasının ve toprak edinme çabalarının uluslararası hukuka ve insan haklarına aykırı olduğu, bu cihetle de kabul edilemez bulunduğu, Türkiye’nin kendi güvenliğini temin etmek amacıyla, özellikle hudut bölgesinde gereken her türlü önlemi almaya devam edeceği bir defa daha vurgulanmıştır.

Dönem içerisinde muhtelif ülkelere yapılan ziyaretler ve münferit görüşmeler ile yaşanan dış siyasi hadiseler ile ilgili Kurula bilgi arz edilmiş, önümüzdeki günlerde meydana gelebilecek gelişmelerle alakalı izlenebilecek stratejiler ile alakalı değerlendirilmelerde bulunulmuştur.

Norveç’te gerçekleştirilen ‘Trident Javelin 2017’ adlı NATO tatbikatında yaşanan menfur hadise etraflıca değerlendirilerek bu tür olayların NATO ittifakının temelini yaratan ‘dayanışma ilkesinin’ zarar görmesine neden olabileceği, Norveç ve NATO kurumlarınca başlatılan soruşturmaların sıralı sorumluları kapsayacak biçimde genişletilmesinin beklendiği, NATO’yu kendi amaçları için araç olarak kullanmaya çalışan kesimlere müsaade edilmemesi gerektiği, gelişmelerin bu doğrultuda yakından izleneceği belirtilmiştir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile Türk milletinin ve devletinin temsilcisi Cumhurbaşkanına yönelik bu tarz düşmanca yaklaşımların ve ifadelerin hiçbir biçimde kabul edilemeyeceği bir defa daha vurgulanmıştır.

Arakanlı Müslümanlara insani yardım yapılabilmesi ve evlerine-yurtlarına dönebilmeleri için uluslararası kamuoyuna yapılan çağrı tekrarlanarak, bu konuda son zamanda meydana gelen gelişmelerin yakından izlendiği, ülkemizin bir insanlık sınavı haline gelen bu drama son verilmesi hususunda üstüne düşen görevleri yapmayı sürdüreceği ifade edilmiştir.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Türkiye Hawk füzelerini Afrin’e çevirdi! Operasyona geri sayım başladı

Türkiye Hawk füzelerini Afrin’e çevirdi! Operasyona geri sayım başladı

Afrin operasyonu öncesinde Türk Silahlı Kuvvetleri sınırın sıfır noktasında yer alan 40 kilometre menzilli Hawk füze bataryalarını Afrin’in ilçelerine kilitlenmiş vaziyette.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz