MHP, Bitcoin para birimini için rapor hazırladı

Her geçen gün değerine değer katan kripto para birimi Bitcoin için MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu bir rapor sundu. Tanrıkulu hazırladığı raporunda, “Dünyadan geri kalmamak için Türkiye’de kripto para sistemi ile alakalı yasal mevzuat çalışmalarına başlanmalıdır” şeklinde konuştu.


MHP, Bitcoin para birimini için rapor hazırladı

Son günlerde hızla değer kazanan sanal para Bitcoin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de gündemine geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu’nun hazırladığı raporda, dünyadan geri kalmamak ismine Türkiye’de de kripto para sistemi ile ilgili yasal mevzuat çalışmalarına bir an önce başlanması gerektiği ifade edildi.

Milliyet gazetesinde yer verilen habere göre raporda, “Ülkemizde hizmet verecek bir Bitcoin borsası ve bu alanı düzenleyen bir mevzuat ile pazarda ön alınabilecek” görüşüne yer verildi. Dünyada 5.8 milyon kullanıcının kripto para kullandığı söylenen raporda, şunlar kaydedildi:

Türkiye’de müşteri sayısı artıyor

“Halen Türkiye’de çok sayıda işletme kripto para ile ödeme kabul etmekte, Bitcoin tarzi kripto para birimlerini kullanan müsterilerin sayısı artmaktadır. Mevzuatımızda kripto paralarla alakalı herhangi bir söylem bulunmadığı ve kripto paralar kullanılarak vergi kaçırma, kara para aklama gibi yasadışı işler yapılmadığı sürece kripto para kullanımı yasal olduğu söylenebilecektir. Bu sebeple Türkiye’de kripto paralar ile alışveriş yapmak, al-sat yaparak yatırım yapmak ve madencilik yaparak kripto para üretmek Türkiye’de henüz suç kapsamında değildir.”

Raporda, Türkiye piyasalırnda ‘Bitcoin kullanılan’ bazı işletmelerden de örnek verildi. Buna göre Bitcoin, Türkiye’deki bazı eczane, perdeci, helal market, otel, inşaatçı ve gözlükçülerde de geçiyor.

Chicago Borsası kripto takılıyor

Bictoin, sermaye piyasaları açısından kritik bir dönemici daha geçti. Dün Chicago Opsiyon Borsası dünyada Bitcoin’le vadeli işlem yapmaya başlayarak bir ilke imza attı. Bitcoin’in borsa tarafından işleme konması meşruluğuna atılan ilk adım olarak değerlendiriliyor. Gerek sanal alışveriş ve ev satış işlemlerinde, gerek ATM’lerde kullanıma başlayan Bitcoin’in fiyatı geçen hafta 17 bin doları görerek bütün zamanların zirvesini test etmişti.

İlginizi Çekebilir
Yunan ve Türk Sahil Güvenlik Botları Kardak’ta Çarpıştı

Yunan ve Türk Sahil Güvenlik Botları Kardak’ta Çarpıştı

Yunan hücum botu Kardak Kayalıklarına gelerek Türk Sahil Güvenlik botuna çarptı. Meydana gelen o dakikalar ise an be an görüntülendi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz