Haber – Son Dakika – Güncel

Mide Ağrısı, Sebepleri ve Nasıl Geçer?

Mide ağrısı herkesin bildiği sık karşılaşılan bir durum. Mide ağrısı nefesimizi kesecek kadar şiddetli kısa süren kramp şeklinde ya da hafif ama sürekli bir ağrı şeklinde görülür. Mide karnın üst tarafında olup sindirimden sorumlu organdır. Yediğimiz yemek dokunmuş veya gaz yapmış olabilir. Mide ağrısını çekmek istemiyorsanız düzenli bir şekilde beslenip strese girmemeliyiz. Hafif mide ağrısının evde bitkisel tedavilerle çözümü olabilir ancak çok şiddetli mide ağrıları asla ihmal edilmemeli ve mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Mide Ağrısı, Sebepleri ve Nasıl Geçer?

Mide Ağrısının Sebepleri

Fazla ya da Hızlı Yemek Yemek: Çok fazla ve hızlı bir şekilde yemek yediğimizde sindirim sistemimiz bozulur ve bunun sonucu olarak mide ağrısı ortaya çıkar. Yediğimiz yemeğin porsiyonunu küçülterek ve daha yavaş bir şekilde düzenli yemek yiyerek mide ağrısının oluşmasını engelleyebiliriz. Yemek yedikten sonra hafif tempolu yürüyüşlerde mide ağrısı için faydalı olacaktır.

Enfeksiyon: Virüs veya bakteriler sindirim sistemine girdiğinde vücudumuz tepki verir. Vücudumuz bu yabancılardan kurtulmak için harekete geçer. Bu bakteri ve virüsleri ishal ve kusma yoluyla dışarı atmaya çalışır.

Kabızlık: Yeterince sıvı ve lif tüketmeyen kişilerde kabızlık sık karşılaşılan bir durum. Kabızlık ise mide ağrısına sebep olur.

Tahriş ve İltihap: İç organlardaki tahriş ve şişme mide ağrısına sebep olur. Apandisit, ülser, irritabl bağırsak sendromu ve iltihaplı bağırsak sendromu gibi nedenler mide ağrısına neden olurlar.

Gıda İntoleransı: Yemeği fazla kaçırma ve hazımsızlık mide ağrılarına yol açabiliyor bunun yanında sindirim sistemimizin bazı hassas olduğu gıdalar var. Örneğin laktoza alerjisi olanlar süt ve süt ürünleri tükettiğinde mide ağrısı ortaya çıkabilir.

Stres: Stresli, kaygılı, ya da depresyon nedeniyle zor bir dönem geçiriyorsak bu durum vücudumuzu etkiliyor. Stres hormonları mide ve bağırsaklarda spazmlara sebep olur.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ