Motorlu taşıtlar vergisine seneye yüzde 40 zam

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından gelen haber araç sahiplerini üzdü. Önümüzdeki yıl motorlu araç vergisine yüze 40 oranında zam yapılması planlanıyor.


Motorlu taşıtlar vergisine seneye yüzde 40 zam

Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanı Naci Ağbal yaptığı açıklamada binek otomobillerin motorlu taşıtlar vergisini gelecek yıl yüzde 40 oranında artıracaklarını söyledi. 2018-2020 yıllarını kapsayan orta vadeli bütçe planlamasında karar aşamasında olan bu zammın araç sahiplerini üzeceği ise mağlum. Zammın gerekçesi ise sadece silindir hacmini değer alan vergilendirmenin aracın fiyatını da baz alacak olması. Zam kararına ilk tepki ise şoförler odası ve temsilciliklerinden geldi.

170 TL VERGİ 240 TL OLACAK

Türkiye’nin ekonomi politikasını ele alana açıklamaları ile dikkat çeken Maliye Bakanı Ağbal yaptığı açıklamada araç sahiplerini üzecek zam haberini verdi. Motor hacmi ile hesaplanan motorlu taşıtlar vergisinin gelecek yıldan itibaren yüzde 40 oranında artırılacağını söyleyen Ağbal artık vergi hesaplanırken motor hacminin yanı sıra aracın fiyatının da baz alınacağını bildirdi. Buna göre yaklaşık 2000 cc motor hacmine sahip bir otomobilin vergisi ortalama 170 TL iken gelecek yılki zammın ardından 240 TL civarlarında olması bekleniyor.

65 MİLYAR TL BÜTÇE AÇIĞI VAR

2018 ve 2020 yıllarını kapsayan orta vadeli planlamada kararı alınan bu zammın 65 milyar Türk Lirasının üzerindeki bütçe açığı ile bağlantılı olduğu tahmin ediliyor. Bu açığın kapatılması için trafik cezalarında da bir yükselişin beklendiği ise kulislerde dolaşan dedikodular arasında. Gelecek yıla ilişkin ilk zam haberi motorlu taşıtlar vergisi alanında geldi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir

2018 MTV ödeyeceklere mobil bank kolaylığı!

1 Ocak itibariyle başlayan 2018 yılına ait Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin (MTV) ilk taksit ödemeleri mobil banka uygulamalarından kolayca gerçekletirilebiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz