Muhalifler, Türkiye’nin yapacağı Afrin operasyonunu bekliyor

Muhalifler, Türkiye’nin yapacağı olası bir Afrin operasyonu için destek amaçlı hazırda bekliyor. Zaman zaman PYD kontrolündeki keten açılan ateşe muhalifler tarafından anında karşılık veriliyor.


Muhalifler, Türkiye’nin yapacağı Afrin operasyonunu bekliyor

Son zamanlarda gözlerin çevrili olduğu PYD denetimindeki Suriye’nin Afrin şehrine Türkiye’nin olası operasyonuna muhalifler de destek verecek. Azez ile Afrin arasındaki bölgede kontrol noktası yaratarak olası operasyon için hazır kıta bekleyen muhalifler, PYD’nin zaman zaman yaptığı taciz atışlarına da anında ağır silahlarla karşılık veriyor.

BAB ES SELAME SINIR KAPISI KRİTİK ÖNEME SAHİP

Suriye iç savaşının sonrasında Kilis’in karşısında bulunan Halep şehrine bağlı Azez ilçesinin kontrolü rejim kuvvetlerinin elinden Özgür Suriye Ordusu kuvvetleri kontrolüne girdi. Fakat, zaman içerisinde Türkiye’ye açılan Bab Es Selame Sınır Kapısı’nı elinde tutmak isteyenler için kritik önem taşıyan Azez; kontrolü temin etmek için ÖSO içerisinde başlayan gruplaşmalar ile terör örgütü DEAŞ ve PYD’nin hayallerini süsledi. Bab Es Selame Sınır Kapısı’nın kontrolünü ÖSO’ya bağlı hareket eden gruplar elinde tuttu ve burada kontrolü geçen Ekim ayında geçici hükümete devretti. Sınır kapısında yaşananların aksine Azez ilçe merkezi ise bir müddet terör örgütü DEAŞ denetimine girse de genellikle ÖSO’nun elinde kaldı.

FIRAT KALKANI İLE DEAŞ PÜSKÜRTÜLDÜ

Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD’nin Fırat Nehri’nin doğusunda kalan Türkiye sınırında kontrolü sağlayarak, ülkenin kuzeyindeki Cerablus ve Azez’i de ele geçirerek Afrin’e kadar uzanan koridoru ele geçirmek istediğini duyurdu. Bu esnada Azez ile Cerablus arasındaki bölgede kontrolü elinde bulunduran terör örgütü DEAŞ’ın sınır hattındaki Gaziantep ve Kilis’e yönelik saldırıları üstüne Türkiye geçen sene Ağustos’ta Fırat Kalkanı Harekatı’nı başlattı. TSK tarafından desteklenen ÖSO kuvvetleri, Cerablus ile Azez arasındaki hatta bulunan DEAŞ’lı teröristleri temizleyerek, bölgeyi güvenli hale getirdi. Türkiye’nin bu hamlesinin sonrasında hem bölge güvenli hale geldi, hem de PYD’nin sınır hattında kantonları birleştirerek ülkenin kuzeyindeki hattı elinde bulundurma hayali son buldu.

PYD TACİZ ATEŞLERİNE BAŞLADI

TSK’nın bölgeyi güvenli hale getirmesinin sonrasında Azez’e komşu olan PYD denetimindeki Afrin’deki teröristler hem Türkiye’ye hem de Azez bölgesindeki ÖSO kuvvetleri ile sivillere yönelik taciz atışları yapmaya başladı. PYD’nin bölgedeki varlığının tehdit yaratması üstüne Türkiye, Afrin’e yönelik operasyon yapılacağı sinyalini verdi. Sınır hattında güvenlik tedbirlerini alan TSK aynı zamanda Fırat Kalkanı Harekatı ile güvenli hale getirilen Suriye içerisinde de tedbir aldı.

AZEZ’DE MUHALİFLER OPERASYONA HAZIR

Olası operasyonun gündeme gelmesinin sonrasında gözlerin çevrildiği Afrin’e en yakın noktadaki Azez’de ÖSO bünyesinde hareket eden muhalif gruplar da harekete geçti. Doğan Haber Ajansı ekibi sınırı geçerek Azez’de muhaliflerin olası operasyona yönelik hazırlıklarını görüntüledi. Azez ile Afrin ve Halep arasındaki ulaşımın sağlandığı karayolunun ulaşıma kapatıldığı bölgede ÖSO bünyesinde bulunan Ceyşel Şamel, Cephet El Şamiye başta olmak üzere çeşitli silahlı gruplar tedbir aldı.

SÜREKLİ NÖBET TUTUYORLAR

Azez şehrinde kontrolü elinde bulunduran muhalifler, Afrin sınırında setler ve kontrol noktaları yarattı. Azez ile Afrin arasındaki bölgede üstüne ağır silahların monte edildiği araçlar ve havanların kurulu olduğu kontrol noktaları yaratan muhalifler, olası saldırılara karşı eli tetikte nöbet tutuyor. ÖSO bünyesindeki muhalifler, bazı noktalarda birkaç yüz metre uzaklıkta bulunan PYD’li teröristleri de devamlı olarak dürbünlerle gözetleyerek her hareketini adım adım takip ediyor.

PYD BÖLGESİNDE RUSYA BAYRAĞI

Türkiye’nin olası operasyonunun konuşulduğu Afrin’in güneyindeki Maranaz bölgesinde bulunan bazı binaların çatısında ise Rusya bayrağı olduğu görüldü. Rusya Devlet Başkanı Putin’in askerlerini Suriye’den çekme kararı aldığını açıklamasına rağmen Maranaz bölgesindeki bazı binaların çatısında bulunan Rusya bayrağı ise Azez tarafından çıplak gözle görülebiliyor. PYD’li teröristlerin Afrin çevresinde olası bir operasyona karşı hendekler kazdığı ve zaman zaman ÖSO kuvvetlerinin bulunduğu bölgeye yönelik taciz ateşi açtığı bildirildi.

TACİZ ATEŞİNE ANINDA KARŞILIK VERİLİYOR

DHA ekibinin görüntülediği muhalif kuvvetlerin yarattığı kontrol noktasına Afrin bölgesindeki PYD’li teröristler tarafından taciz ateşi açıldı. Açılan taciz ateşine kontrol noktasında bulunan Ceyşel Şamel grubu mensubu muhalifler, ağır silahlarla anında karşılık verdi. Taciz ateşinin yapıldığı bölgede bulunan PYD’liler, muhalifler tarafından doçka, makinalı tüfek ve kalaşnikoflarla ateş altına alındı.

“TSK’NIN YAPACAĞI OPERASYONA GEREKEN DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Sıcak anların meydana geldiği kontrol noktalarında bulunan muhalifler, TSK’nın Afrin’e yönelik olası operasyonuna destek vererek bölgeyi teröristlerden temizlemeye hazır olduklarını belirtti. Fırat Kalkanı Harekatı’na da katılan gruplar arasında yer verilen Ceyşel Şamel grubu sorumlularından Esad Dennun, PYD’li teröristlerin Türkiye gibi kendileri için de tehdit yarattığını belirtti. Azez ve çevresinin güvenli hale gelmesini arzuladıklarını anlatan Dennun, bunun için Türkiye’nin kararına uyarak olası operasyona her türlü desteği vereceklerini ifade etti.

“TÜRKİYE’NİN ALACAĞI HER TÜRLÜ KARARA UYACAĞIZ”

Şu an Afrin sınırına yakın noktada öbür ÖSO grupları gibi kendilerinin de kontrol noktaları kurarak, PYD’li teröristlerin saldırılarını engellediklerini anlatan Dennun, “Bizim isteğimiz bir an önce şehrimizin ve çevresinin teröristlerden temizlenerek tam manasıyla güvenli olması. Bunun için de ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Fırat Kalkanı Harekatı ile Cerablus ile Azez arasındaki bölge güvenli hale geldi. Biz bu güvenli bölgenin daha da genişlemesi için Türkiye’nin alacağı her türlü karara uyarak destek olacağızö şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir
Sarıyer’de uyuşturucu satıcılarına baskın! 22 kişi gözaltında

Sarıyer’de uyuşturucu satıcılarına baskın! 22 kişi gözaltında

İstanbul Sarıyer'de polis uyuşturucu operasyonu gerçekleştirdi. Zırhlı polis araçların kullanıldığı baskında 22 kişi gözaltına alındı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz