Münbiç’e giden ABD komutanını Türk askerinin korkusu sardı

PKK’ya destek olmak için Münbiç’in yolunu tutan ABD’li komutan yolda Türk askerinin hedefi olmamak için korkudan her yeri bayrakla donattı.


Münbiç’e giden ABD komutanını Türk askerinin korkusu sardı

ABD’nin Irak ve Suriye’deki Özel Operasyonlar Dairesi Komutanı General Jeremy Gerrard ve General Paul Funk, geçtiğimiz hafta Münbiç’teki PKK-PYD teröristlerini ziyaret etmişti.

Ziyarete giderken “Fırat Kalkanı” bölgesinde geçen ve Türk askerinin yakın olduğu kontrol bölgeden geçen ABD’li generaller hedef olmamak için araçlara Amerika bayrağı astılar.

AKLA KARAYI SEÇTİLER

Münbiç’de giden generallerin ajandasında Türkiye’nin olası Münbiç operasyonu vardı. Paul Funk o ziyarette Münbiç’teki Amerikan askerlerinin çekilmeyeceğini belirtmişti.

2 General Münbiç’teki PKK terör yuvasını ziyaret etti etmesine ama oraya gidene kadar da Türk askeri ve Türkiye destekli Fırat Kalkanı kuvvetleriyle karşı karşıya gelmemek için de akla karayı seçti.

AMERİKAN BAYRAĞI ASTILAR

Amerikalı generalleri taşıyan konvoy Münbiç yolu üstünde Fırat Kalkanı kuvvetlerinin kontrol ettiği bölgelerin yalnızca birkaç yüz metre ötesinden geçti.

Münbiç’in kuzeyi ile batısında Fırat Kalkanı harekatıyla özgürleştirilen El Rai, Cerablus ve El Bab var. Ve bu bölgeler Münbiç’e çok yakın.

New York Times’ın haberinde “generalleri taşıyan konvoy şehre giderken Fırat Kalkanı kuvvetlerine hedef olmamak için araçlara Amerika bayrağı asıldı” dendi.

“BİZE ATEŞ AÇILIRSA SERT KARŞILIK VERİRİZ”

General Funk, yolda giderken Türkiye’ye hedef olmama korkusu yaşadıktan sonra Münbiç’e varınca, PKK’lı teröristler tarafından karşılanmıştı.

Orada verdiği mesaj da ilginçti, Türk askeri ve Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusunu kast ederek, “Bize ateş açılırsa sert karşılık veririz” demişti.

General Funk’ın o sözü, olası Münbiç harekatında Türk askeriyle Amerikan askerinin karşı karşıya gelme olasılığına yönelik söylemediği öne sürüldü.

“OSMANLI TOKADINDAN SONRA GERİ ADIM”

New York Times’a göre Amerikalı general, Münbiç’e giderken yanı başından geçtiği Fırat Kalkanı kuvvetleri tarafından vurulabileceği endişesi taşımış ve bu sebeple “biz de sert karşılık veririz” demiş.

Gazetenin General Funk ismine yaptığı bu düzeltme, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o sözlere karşılık söylediği “Osmanlı Tokadı” çıkışının sonrasında geldi.

“TÜRK ASKERİ İLE KARŞILAŞMAK İSTEMİYORLAR”

ABD Münbiç’te ya da Suriye’nin başka bir yerinde asla Türk askeriyle karşı karşıya gelmek istemiyor.

Pentagon ve ABD Dışişleri Bakanlığı’nın gündeminde hep bu konu var.

“Afrin’i geçtik ama olur da Türkiye Münbiç’e girerse ne yapacağız” endişesini taşıyorlar.

ABD Dışişleri Bakanı Tillerson da bu konuyu açıklığa kavuşturmak için Türkiye’de.

Muhtemelen Ankara’ya “bu işi mutlaka çözelim, bir yolunu bulup problem yaşamayalım” demeye geldi.

“ABD İÇİN SONUN BAŞLANGICI OLACAK”

Aslında mesele gayet basit. Türk askeri Münbiç’e girerse ne olacak? Türkiye diyor ki, “teröristin yanında kim varsa, vururuz” ABD ne diyor, “bizim askerimizle sizin askeriniz asla karşı karşıla gelmesin” ABD’nin kırmızı çizgisi bu.

Burada kim kazanır, kim kaybeder sorusundan ziyade kimin kaybedecek neyi var sorusu öne çıkıyor. Türkiye’nin kaybedecek bir şey korkusu yok. Bu çok açık. Ve ABD bunun farkında. NATO müttefiki iki ülke askerlerinin çatışmaya girmesi, ABD için sonun başlangıcı olacak.

“Türk askeriyle ABD askerinin karşı karşıya gelmemesi için çözüm arıyoruz” diyen taraf ise Amerika. Günün sonunda Suriye politikasının çökmesinden tutun da NATO ittifakında kırılmalara yol açabilecek bir dizi endişesi var Amerika’nın.

Kaynak: Haber 7

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz