Naim Süleymanoğlu hastanede yaşam savaşı veriyor!

Türkiye’nin gururu Milli Halterci Naim Süleymanoğlu acil şekilde beyin ameliyatına alındı. Doktorlar ameliyat kararının beyindeki ödeme bağlı olarak artan kanama yüzünden alındığını ve milli haltercinin hayati tehlikesinin olduğunu belirtti.


Naim Süleymanoğlu hastanede yaşam savaşı veriyor!

Siroza bağlı karaciğer yetmezliğinden dolayı 28 Eylül’den bu yana Ataşehir’de özel bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedavi gören ve 6 Ekim’de de hastanenin Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ile ekibinin gerçekleştirdiği ameliyatla karaciğer nakli olan, olimpiyat ve dünya şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu, beyindeki kanama ve buna bağlı artan ödem sebebiyle ameliyata alındı.

Nakil sonrası karaciğer fonksiyonları sağlıklı düzeye ulaşan ve nakil kaynaklı mühim bir sorunu olmayan Süleymanoğlu, beyin kanamasına bağlı ödem sebebiyle bir ayı aşkın süredir yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu.

KANAMAYA BAĞLI ÖDEM

Sağlık vaziyeti ciddiyetini koruyan Süleymanoğlu, beynindeki artan ödeme müdahale edilmek üzere acil ameliyata alındı. Ameliyat, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Akdemir ve ekibi tarafından gerçekleştiriliyor.

Süleymanoğlu’nun tedavi gördüğü hastaneden yapılan son dakika açıklamasında, “Nakil sonrası karaciğer fonksiyonları sağlıklı düzeye ulaşan ve nakil kaynaklı mühim bir sorunu olmayan Süleymanoğlu, beyin kanamasına bağlı ödem sebebiyle bir ayı aşkın süredir yoğun bakım ünitesinde tedavi görüyordu. Sağlık vaziyeti ciddiyetini koruyan Süleymanoğlu, beynindeki artan ödeme müdahale edilmek üzere acil ameliyata alındı. Ameliyat, Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Akdemir ve ekibi tarafından gerçekleştiriliyor” denildi.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Akdemir ve ekibi tarafından ortalama 1 buçuk saat süren ameliyat son buldu.

“VİTAL BULGULARI STABİL HAYATİ TEHLİKESİ DEVAM EDİYOR”

Naim Süleymanoğlu’nun sağlık vaziyetiyle alakalı açıklama yapan Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat, “Bugünkü geldiğimiz noktada yapılan bazı tetkikler neticesi nörolojik bulgularında bir takım gerilemeler gördüğümüz için Naim Süleymanoğlu’na tekrar beyin tomografisi ve MR alındı. Bunun neticesinde bu eski odak ve buna ilave olarakta bir takım iskemik odakların görülmesi üstüne ameliyat kararı alındı. Çünkü, bu onun için hayati tehlike arz ediyordu. Şu anda yoğun bakımda beyin cerrahisi ekibimiz başta hocamız olmak üzere ameliyatını gerçekleştirdi. Yapılan işlem beyni rahatlatmak, ödemi rahatlatmaktı. Şu anda vital bulguları stabil fakat hayati tehlikesi hala devam ediyor. Tekrar bir ameliyata şu an için değil, ama önümüzdeki süreç neyi getirecek bilmiyoruz. Bir ekip olarak takip ediyoruz, öbür organ fonksiyonlarında mühim bir vaziyet yok ama karaciğer nakli ağır bir ameliyat her şeyle karşılaşabiliyoruz. Bu vaziyetler hastaların 5 yahut 10’unda görülebiliyor. Naim inşallah elimizden geleni yapıyoruz, insanlarımızın ona duasını eksik etmemesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

“BEYNİN BASINCINI AZALTMAYA YÖNELİK AMELİYAT YAPTIK”

Ameliyatı gerçekleştiren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Akdemir ise, “Bugüne kadar çekilen kontrol filmlerinde ve yapılan nörolojik muayenelerinde beyindeki o iskemik odakların devam ettiğini ama henüz beyni sıkıştırmadığını ve Naim’i rahatsız etmediği yönde takiplerimiz vardı. Bugün yapılan kontrol MR görüntülemesi ve beyin tomografisi görüntülemelerinde beynin sol tarafındaki ödemin arttığını ve beyni kafatasının içerisinde sıkıştırmaya neden olduğunu gördük. Bunun üstüne tekrar karar verdik ve beynin basıncını azaltmaya yönelik bir ameliyat yaptık. Kendisi şu an yoğun bakımda, kontrol filmlerimizin gayet uygun olduğunu gördük” diyerek konuştu.

NAİM SÜLEYMANOĞLU KİMDİR?

İlk dünya rekorunu henüz 15 yaşındayken kıran, “Cep Herkülü” lakaplı meşhur halterci Naim Süleymanoğlu kimdir?

Naim Süleymanoğlu, 23 Ocak 1967 tarihinde Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde dünyaya geldi.

Henüz 9 yaşındayken haltere başlayan Naim Süleymanoğlu, 1982 yılında Brezilya’da gerçekleştirilen Dünya Gençler Halter Şampiyonası’nda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. 16 yaşında gene rekor kırarak şampiyon olan Süleymanoğlu, böylece dünya tarihinin en genç dünya rekortmeni unvanını aldı.

Kariyeri boyunca toplamda 46 kere dünya rekoru kıran Naim Süleymanoğlu, üç Olimpiyat Şampiyonluğu, yedi Dünya Şampiyonluğu, altı Avrupa Şampiyonluğu kazanmıştır.

Başlarda Bulgaristan ismine yarışan sporcu, 1984 Los Angeles Olimpiyatları’na Bulgaristan’ın Sovyetleri boykot etmesinden dolayı katılamadı. Bu dönemde Bulgar hükümetinin Türk sporcuları yasaklaması gibi problemlerden kurtulmak ve Türkiye ismine yarışmak isteyen Süleymanoğlu, 1986 yılında Melbourne’de gerçekleştirilen Dünya Halter Şampiyonası’nda Türkiye Büyükelçiliği’ne sığınarak Türkiye’ye iltica etti. Türkiye’ye ilticasında ve getirilmesinde bizzat Turgut Özal devreye girdi.

1988 yılında Seul Olimpiyatları’nda 6 dünya 9 Olimpiyat rekoru kırarak efsaneleşen Süleymanoğlu, aynı yıl Time dergisinin kapağında yer aldı.

Aynı zamanda Türkiye’ye Olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyasını kazandıran sporcudur.

Naim Süleymanoğlu, 1992 yılında Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi.

SÖZLERİ:

Ben geldiğimde Türkiye sporda başarıya aç, 20 senedir olimpiyatta altın madalya bekleyen bir ülkeydi. Üstüme ağır bir yük binmişti. Türk sporunun o dönemde öncüsü ve lokomotifi olduğuma inanıyorum. Bunda şüphesiz merhum Özal’ın da büyük katkısı oldu. İlk defa ödül yönetmeliğini çıkarttı, başarılı sporcuları korumaya aldı.

Ben haltere çok küçük yaşta başladım. Halterden başka hiçbir şeyi düşünmedim. Onun için dünyaya tekrardan gelsem gene halterci olurdum.

Bulgaristan’dan kaçtığım için asla pişman olmadım.

Çok küçük yaşlarda zaten madalya alanları seyredip ‘Bir gün bu şekilde olmalıyım’ diyordum. Hayalini kurduğum bir şeydi, 15 yaşında da Dünya Şampiyonu oldum, 33 yaşına kadar da devamı geldi.

Halil’inki talihsizlik. Bilerek doping yaptığına asla inanmıyorum. Vitamin diyerek bilinçsizce aldığı ilaçtan çıkıyor. Olimpiyat, Dünya şampiyonu olmuş bir sporcu, Avrupa’da doping yapmaya tenezzül eder mi?

Hiçbir şeyden pişman değilim. Bugün olsa gene kaçardım, gene vatanıma gelirdim. Yaşamımda pişmanlık duyduğum çok mühim bir şey hatırlamıyorum. Haa, keşke erkenden evlenseydim diyebilirim. Çünkü annem çok baskı yaptı bana ‘evlen’ diyerek. ..

Kendi gençlerimize yatırım yapmamız gerekir. Kahve köşelerinden, sokaklardan kurtararak, bu gençlere yatırım yapmamız gerekir. Hazır sporcu getirip de bizim adımıza yarışması bana uygun değil.

Size bakınca çocukluğumu hatırlıyorum. Sizin yaşlarda ben haltere başladım. Sizden yalnızca çalışmanızı, hocalarınızı dinlemenizi istiyorum. Sonunda başarılı olacaksınız.

Sporda birçok başarılar elde ettim. Her sporcunun kendine özgü bir tarzı vardır. Ben de tecrübelerimi genç sporculara aktaracağım. Türk halterine hizmet etmek istiyorum.

Turgut Özal’ın adeta beni kurtararak prim yaptığını iddia edenler oldu ama, yanlış. Onun son anda haberi oldu; ve kullanılmadım ben. Tarihe geçtim, kolay.

İlginizi Çekebilir
Naim Süleymanoğlu’nun kayıp Japon kızı sonunda bulundu

Naim Süleymanoğlu’nun kayıp Japon kızı sonunda bulundu

Vefatından önce Japonya'da yaşayan kayıp kızının bulunmasını isteyen Naim Süleymanoğlu'nun küçük kızı Naomi sonunda ortaya çıktı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz