NASA, uzayda yaşam belirtisi buldu

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) çalışanları, Satürn’ün uydusu olan Titan’ın atmosferinde hayat belirtisi olabileceğine dair yeni bulgulara ulaştıklarını açıkladı.


NASA, uzayda yaşam belirtisi buldu

Sputnik’in Phys.org’dan aktardığı habere göre, Titan’ın atmosferindeki araştırmalarını sürdüren NASA uzmanları, bu uyduda mikroorganizmaların bulunduğunun delili olabilecek maddelere rastladı.

Uzmanlar, Titan’ın yüzeyinin 200 kilometre üstünde ‘akrilonitril’ (vinil siyanür) denen ve hayatın yapı taşı olan hücre mimarisinin oluşumunu sağlayabilecek bir kimyasal bileşen bulunduğunu ortaya çıkardı.

NASA’nın incelemesine göre ‘akrilonitril’ moleküllerine uydunun güney kutbunda daha yoğun miktarda rastlanırken bu moleküllerin Titan’da hakim olan yaklaşık eksi 179 derecede damlacıklar halinde oluşarak sıvı metan gazıyla kaplı göllere düşüyor.

Uzmanlar, Titan uydusunun zorlu atmosfer şartlarında canlı hayatının ortaya çıkmasını sağlayabilecek korumayı sağlayabileceğini de ileri sürdü.

Daha önce neticeleri ‘New Scientist’ dergisinde yayımlanan incelemede, Gezegen Bilim ve California Teknoloji enstitülerinde görevli bilim adamları Amanda Hendrix ve Yuk Yung, Titan hakkında verileri inceleyerek uydunun gelecekte insanoğlunun yaşaması için lüzumlu çeşitli enerji kaynaklarını barındırdığını ortaya koymuştu.

Johns Hopkins Üniversitesi’nde görevli gezegen bilimci Ralph Lorenz, Titan’ın uzun dönemde Mars’tan sonra insanoğlunun varlığını sürdürebileceği en mühim ikinci yer olacağını kaydetmişti.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz