NATO Genel Sekreteri S-400 füzeleri hakkına konuştu

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’dan Türkiye ile Rusya arasında yapılan S-400 füze anlaşması ile alakalı olarak yeni açıklamalar geldi.


NATO Genel Sekreteri S-400 füzeleri hakkına konuştu

ABD’nin Türkiye’nin Bulgaristan sınırına askerlerini göndermesi ve son teknoloji askeri araçlarını yığması Türkiye’nin endişe etmesine neden olurken, bir yandan da Türkiye’nin Rusya ile dün Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar sonrasında belirsizliğe düşen S-400 hava savunma füzelerini satın alması ile ilgili olarak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından açıklama yapıldı. Açıklamada bunun doğal bir durum olduğu söylenirken Türkiye’de daha önce bu konunun ulusal güvenliği ilgilendirdiğine dair açıklamalar yapmıştı.

NATO TÜRKİYE’Yİ DESTEKLEDİ

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin diğer ülkeler gibi diğer NATO üyesi olmayan ülkelerden savunma sistemleri satın alabilecek olduğunu, İtalya ve Fransa gibi ülkelerle de bu tür görüşmelerin yapıldığını hatırlatarak, Türkiye’nin bir NATO üyesi olarak S-400 savunma füzelerini satın alabileceklerinin önünde engel olmadığını açıkladı. NATO tarafından S-400 füzeleri ile alakalı açıklama geçtiğimiz günlerde de ABD’nin tepkisine rağmen yapılmıştı. Şuan yaşanan vize krizinde Rusya ile yapılan bu anlaşmanın da büyük rol oynadığı düşünülüyor.

NATO İLE ENTEGRE SİSTEMLER ALIN

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ve diğer AB üyesi ülkelerin NATO savunma sistemlerine uygun ve teknik olarak daha fazla gelişmiş sistemlere ilgi göstermesi ve bu sistemleri almasının daha iyi olacağını açıkladı. NATO, THAAD füze savunma sistemlerinin Türkiye’ye satılmaması sonrasında Türkiye tarafından bu tür adım atıldığını bilirken, ABD’nin neden dolayı Türkiye’ye THAAD füzelerini satmadığı konusunda hiçbir açıklama yapılmamıştı.

Yazar: İbrahim Değirmen

İbrahim Değirmen
Yurt dışında yaşayan İbrahim Değirmen yapmış olduğu siyasi haberler ile haber sektöründe adını sıkça duyurmuş bir isimdir. Değirmen, yazarlık yeteneğini siyaset alanı haricinde birçok alanda da sergileyerek başarılı haberlere imza atmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Rusya devleti PKK ve YPG’yi terörist olarak görmüyor

Rusya devleti PKK ve YPG’yi terörist olarak görmüyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından PKK ve YPG ile alakalı olarak yapılan açıklamalar iki ülke ilişkilerine zarar verecek nitelikte.

Bir Cevap Yazın

İsminizi yazmadan "Misafir" şeklinde yorum yapabilirsiniz. Yorumlarınız uygun görülürse 30 dakika içerisinde yayına alınacaktır.

Yorum Yaz