NATO Sekreteri Afrin Operasyonunu Değerlendirdi!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, TSK tarafından Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin bölgesinde terör örgütleri PYD/PKK ve DEAŞ’a karşı yürütülen Zeytin Dalı Harekatı ile alakalı, “Türkiye, en çok terör saldırısına uğrayan NATO ülkesi. Türkiye’nin de diğer ülkeler gibi kendini savunma hakkı bulunuyor fakat bunun orantılı ve ölçülü bir biçimde yapılması önemli.” şeklinde konuştu.


NATO Sekreteri Afrin Operasyonunu Değerlendirdi!

Stoltenberg, Türkiye ve ABD arasında doğrudan temasta bulunulması çağrısı yaptı.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İspanya’yı ziyaret ederek Başbakan Mariano Rajoy ile görüştü. Basına kapalı düzenlenen görüşme sonrası yapılan yazılı açıklamada, ikilinin ittifakın gündemindeki güncel konular ile temmuz ayında Brüksel’de yapılacak liderler zirvesinde masaya gelmesi beklenen meseleleri ele aldığı kaydedildi.

Görüşülen konular arasında, Güney Atlantik’te meydana gelen sınamalar, NATO’nun terörle mücadeledeki rolü, savunma harcamalarının artırılmasına yönelik taahhütlerin yerine getirilmesi olduğu söylenen açıklamada, öte yandan NATO’ya yakın bölgeler olan Doğu Avrupa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki vaziyetlerin da değerlendirildiği duyuruldu.

NATO Genel Sekreteri, daha sonra da İspanya Savunma Bakanı Maria Dolores de Cospedal ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Bağımsızlık girişimlerine sahne olan Katalonya’daki vaziyeti “anayasa çerçevesinde ele alınması gereken ulusal ve yerel bir problem” olarak tanımlayan Stoltenberg, Rusya’nın hem Katalonya’ya hem de başka ülkelere müdahalesinin ise “kabul edilemez” olduğunu ifade etti. “Birleşik ve kuvvetli bir İspanya”nın ittifak için iyi olduğunu kaydeden Stoltenberg, bu yüzden de iç meselelere girmediklerini vurguladı.

Zeytin Dalı Harekatı

Stoltenberg, TSK’nin Afrin bölgesinde terör örgütleri PYD/PKK ve DEAŞ’a yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin şunları kaydetti:

“Türkiye, en çok terör saldırısına maruz kalan NATO mensubu. Türkiye’nin de öbür ülkeler gibi kendini savunma hakkı var. Fakat bunun orantılı ve ölçülü bir biçimde yapılması mühim. Türkiye dahil öbür ülkelerin liderleriyle görüştüğümde verdiğim mesaj bu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile geçen hafta konuştum. ABD dahil alakalı öbür öbür. ülkelerle düzenli irtibat içindeyiz. Suriye’nin kuzeyinde gördüğümüz sınamalar karşısında en iyi yolu bulmak için ABD ve Türkiye arasında doğrudan temas çağrısında bulunuyorum. “

İspanya Savunma Bakanı Cospedal, İspanya’nın ittifaka olan taahhütlerini yinelerken, NATO ve AB arasındaki iş birliğinin önemine değinerek, “NATO’nun sınırları İspanya’nın da sınırlarıdır.” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

DEAŞ’a karşı hava saldırısı düzenleyen ABD kendi askerlerini öldürdü!

ABD'nin Irak'ın batısında bulunan Enbar bölgesinde terör örgütü DEAŞ'a yaptığı hava saldırısında içlerinde güvenlik güçlerinin de olduğu 7 kişi öldü, 11 kişi yaralandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz