NATO ve Avrupa Birliği ülkesi Belçika YPG’ye destek veriyor!

NATO’nun ve Avrupa Birliği topluluğunun kurucu üyeleri arasında bulunan Belçika hakkında edinilen istihbarat şok etkisi yarattı. Askeri görevlilerin Brüksel’de YPG’li yöneticilerle görüşme sağlayıp eğitim verdiği ortaya çıktı.


NATO ve Avrupa Birliği ülkesi Belçika YPG’ye destek veriyor!

Belçika’da haftalık yayınlanan Knack dergisi, Belçika Askeri İstihbarat biriminin 2016 ve 2017 senelerinde YPG terör örgütü ile temas halinde olduğunu ortaya çıkardı. Habere göre YPG’ye, 2016 senesinde, Kuzey Irak’ta, önce medikal destek ve arkasından silah kullanma eğitimi verdiği yazılırken; gene aynı sene Belçika Askeri İstihbaratı’nın YPG militanlarına Belçika’da lojistik destek temin etmek için YPG liderleriyle bu ülkede bir araya geldiği söylendi.

YPG, 2016 sonunda Belçika’da yapılan görüşmede askeri techizat talebinde bulundu. Özellikle gece görüş sistemleri tarafından görülmeyen üniformaların kendileri için çok lüzumlu olduğunu söylediler. YPG teröristlerine kurşun geçirmez yelekler başta olmak üzere, askeri teçhizat, üniforma, bot ve lojistik destek, İsviçreli bir aracı ile sağlanması askeri istihbarat tarafından gündeme alındı.

İstifa etti

Ancak Askeri istihbarat ADIV’de çalışan 8 kişinin terör örgütüyle bu kirli ilişkiden rahatsız olarak bir ihbar mektubunu Genelkurmay ve Savunma Bakanlığı’na göndermesi ile bütün gizli ilişki açığa çıktı. Belçika Gizli Servis’i Les Secrets De La Surete De L’Etat’ya mektup iletildi. Yapılan araştırmada mektuptaki iddialartın doğru olduğu anlaşılınca ADIV’in başındaki General Eddy Testelmans istifaya zorlandı. Temmuz 2017’deki ise baskılar neticesinde da istifa etti. Belçika Gizli Servisi dosyayı kapamayı reddetti. Görüşmelerin içeriğini Brüksel Başsavcılığı’na götürdü. Gizli Servis bunula da yetinmedi. YPG ile kirli ittifakın Belçika Genelkurmay Başkanlığı ve Savunma Bakanlığı’nın bilgisi dışında gerçekleştiğini saptayarak, geniş bir rapor hazırladı.

Rakka’daki isim listesi içinmiş

Dergiye göre Askeri İstihbarat ADIV’in başındaki General Eddy Testelmans, DEAŞ’a karşı koalisyon uçuşlarında bir Belçikalı F-16 pilotunun uçağının düşürülmesi senaryosunda bu pilotun DEAŞ’ın esiri olmadan kurtarılması senaryosunda sahada YPG’yi kendine müttefik yapmak istedi. Öte yandan DEAŞ’a katılan Belçikalılar’ın adlarının terör örgütünün Rakka’daki merkezinde tutulduğunu düşünerek Rakka’ya doğru ilerleyen YPG’yi kendilerine müttefik yapmanın isim listesine ulaşmakta hayati öneme sahip olacağını düşündü. Fakat YPG’yi dost edinmenin Ankara’yı kızdıracağını biliyordu. Savunma Bakanlığı ya da Genelkurmay’dan bu konuda izin almak istese ‘hayır’ cevabı alması çok mümkündü. Bu sebeple işi gizli yürütmeye karar verdi.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Yeşilçam yıldızı Cüneyt Arkın’ın çok film çektiğine pişman!

Pelin Çift ile Yeşilçam Söyleşileri programına konuk olan usta oyuncu Cüneyt Arkın, "Keşke daha az çekseydim de dörtnala koşsaydım. Özgürlüklere, baharlara, çiçeklere" biçiminde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz