Okaliptüs Yağının Faydaları

​​​​​​​Okaliptüs yağı birçok faydasının olması yanında en çok solunum yolu hastalıkları tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle öksürük, bronşit, nezle, soğuk algınlığı ve sinüzit tedavisinde kullanılır.


Okaliptüs Yağının Faydaları

Bunun yanında güçlü bir yağ olduğu için mantar önleyici, iltihap giderici, balgam söktürücü ve anti bakteriyel mikrop öldürücü özelliğe sahiptir. Güçlü bir yağ olduğu için kullanırken yağı susam ve zeytinyağı gibi yağlarla seyretmeli direkt uygulamamalı ya da marketlerden seyreltilmiş yağların alınımını tercih etmelisiniz.

Faydaları:

  • Yaralar; mikrop öldürücü ve antiseptik özelliğiyle yaraların üzerindeki mikropları öldürerek ve kuru enfeksiyonlu yara kabuğunun kalkmasını sağlayarak hem yara yerinin temizlenmesini hem de mikropsuz sağlıklı kabuk oluşumunun hızlandırarak faydalı bir etki sağlar.
  • Kas ve eklem ağrıları;  romatizmal ağrılar, eklemlerde kireçlenme ve kas ağrılarına etki yaptığı bilimsel araştırmalarla fark edilir düzeyde kanıtlanmıştır. Ağrıyan bölgeye seyreltilmiş yağı masaj yaparak 15-20 dk. uygulayın
  • Hava yolu sorunlarında;  öksürük, bronşit, çeşitli toz ve polenlerden dolayı sinüs tıkanıklığı, nefes darlığı gibi şikâyetlerde kesin bir sonuç vermemekle birlikte önemli ölçüde hastaları rahatlatmış kontrol altına alınmasını kolaylaştırmıştır. Evinizde 1lt suya 15-20 damla okaliptüs yağını damlatıp bir şişe yardımıyla evinizin içine, perdelere koltuklara uyuduğunuz yastığınıza sıkarsanız ferahlama hissedersiniz gece uyurken zorlanmazsınız. Kendinizin hazırlamasının yanı sıra eczanelerde çok rahatlıkla okaliptüs katkılı gargara, buhar banyosu, öksürük şurubu ve burun spreylerinin içinde bulabilirsiniz. Ama her üründe olduğu gibi doktorunuza danışmadan ve 6 yasından küçük çocuklarda öksürük şurubunun kullanılması sakıncalıdır,
  • Saç bakımında;  ferahlatıcı etkisi nedeniyle saç diplerini ferahlatıp kepek oluşumunu engeller. Saç derisine uygulandığında kan dolaşımını hızlandırır ve buna bağlı olarak daha fazla oksijenlenen saç derisi ve kökleri canlanır ve saç diplerini güçlendirerek saçların dökülmesini engeller.
  • 10 damla zeytinyağı, 5 damla badem yağı ve 5 damla okaliptüs yağını 1 yemek kaşığı balla karıştırıp saç derisi ve saça bu karışımı uygulayın saçınızı bir poşet yardımıyla sarıp 2 saat bekleyip yıkarsanız faydasını görebilirsiniz. Ayda 2 defa uygulayın.
GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz