Orhan Gencebay’ın MESAM’dan neden istifa ettiği ortaya çıktı!

MESAM Başkanlığı vazifesini bırakarak istifa eden Orhan Gencebay, sosyal medyaya düşen istifa dilekçesinde, “MESAM’da bir sanatçı topluluğuna yakışmayacak durumlarla karşılaştım. Şeffaf ve denetime açık yönetim kurulmasını, toplantıların kayıt altına alınmasını istedim ama bu reddedildi” dedi.


Orhan Gencebay’ın MESAM’dan neden istifa ettiği ortaya çıktı!

Orhan Gencebay, Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği’nin (MESAM) iki senedir üstlendiği yönetim kurulu başkanlığından istifa etti. Usta sanatçının istifa dilekçesi, geçtiğimiz günlerde bir internet sitesine düştü.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre; Gencebay, sosyal medyaya sızan istifa dilekçesi ile ilgili, “Söyleyeceğimi dilekçede söyledim. Bu konunun muhattabı MESAM’dır. Kamuoyu ile paylaşmadığım bu dilekçenin nasıl sızdırıldığını araştırma görevi de MESAM’ındır” açıklamasını yaptı.

İşte Orhan Gencebay’ın istifa dilekçesi:

MESAM’ın yönetim kurulu toplantılarında; bir sanatçı topluluğuna yakışmayacak birçok davranışa muhatap oldum. Bu hareketlere, mizacım ve duygusal yapım gereği hep hoşgörü ve sabırla yaklaştım. Zaman zaman şahsıma karşı yapılan saygısızlıkları görmezlikten geldim. Fakat eser sahiplerinin ve MESAM’ın çıkarları söz konusu olduğunda, yapılan yanlışları kabul edemem, bu vaziyetin sürdürülmesine sessiz kalamam.

Şeffaf, denetime açık bir yönetim anlayışının hepimizin ortak arzusu olmasını istedim. Öbür MESAM yönetim kurulu mensupları Fuat Güner, Ahmet Selçuk İlkan, Recep Ergül ve Suat Suna’yla beraber; kıymetli denetim kurulu mensuplarının ve saygıdeğer meslek mensuplarımızın bilgi ve denetiminin sağlanması, adil bir yönetim anlayışının ortaya konulması, hesap sorulması ve hesap verilmesi için toplantılardaki talep ve söylemlerin kamera kaydına alınıp arşivlenmesini talep ettik. Fakat bu isteğimizi içeren dilekçemiz; Arif Sağ, Cahit Berkay, Ali Rıza Binboğa, Metin Karataş, Ali Haydar Timisi ve Celal Ulusu’nun oy çokluğuyla reddedildi.

“HİYERARŞİK DÜZEN SAĞLANAMIYOR”

MESAM’da, derneğimize hiçbir faydası dokunmayan, görevini yerine getirme ile alakalı yetersiz kalmış personeller bulunuyor. Personel seçim ve yönetimindeki ciddi aksaklıklar giderilemiyor. MESAM Genel Sekreterimizin; defalarca “Verim alamıyorum” deyip isimlerini verdiği personelimizle alakalı alınması gereken yasal önlemler bir türlü alınamadı. Bu verimsiz ve çeşitli problemler oluşturan, MESAM ve mensuplarına yük haline gelen personellerimiz ile ilgili önlem almak, değiştirmek, kurumun ve personelin verimini en üst seviyeye çıkarmak gerekiyor. Fakat bu değişiklikler; ‘grupçuluk’, ‘sayısal üstünlük’, ‘benim adamım’ anlayışları yüzünden mümkün olamıyor.

Personel arasında güvensizlik ve huzursuzluk var. Kurumun son senelerde işten çıkarılan personele ödemek mecburiyetinde kaldığı yüksek tazminatlar; personel seçimlerinin, çalıştırılmasının, yönetiminin yanlış olduğunu ortaya koyuyor. Bu ortamdan kimseye hayır gelmiyor.

MESAM Hukuk Birimi’nde yaşananlar skandal niteliğinde. Bazı durumlarla alakalı mutlaka kapsamlı bir inceleme yapılması gerekiyor. Son iki senede pek çok suistimal meydana geldi. İlgili kişiler ile ilgili işlem yapılsa da, yaşananların bunlarla sınırlı olmadığı izlenimi var.

‘NEZAKET DIŞI YAKLAŞIMLAR VAR’

Lisanslama birimi, görevini yerine getirme ile alakalı eksik ve etkisiz. Eser sahiplerinin gelirlerini artıracak hiçbir çalışma yok. MESAM, ortalama 9 bin mensubu olan bir telif hakları kuruluşu. Koruması altındaki eserlerin teliflerini artırmak ve dünya ölçeğindeki gibi en üst seviyede toplamak dışında MESAM’ın hiçbir maksadı yok.

Yönetim kurulunda meydana gelen gruplaşmalar, nezaket ve saygı dışı yaklaşımlar ve davranışlar sebebiyle pek çok çalışma yaşama geçirilemiyor.

2016’da gerçekleşen 14. Olağan Genel Kurulu öncesinde bana sunulan iş birliğini kabul etmiştim. Verimli, güvenli, MESAM’a yakışır yönetim anlayışının sağlanmasına yönelik önerilerimizin kabul görmemesi sebebiyle, üzülerek istifa ediyorum. Yönetim kurulu mensubu olarak iyi niyetle doğruları söylemeye ve eser sahiplerinin haklarını korumaya devam edeceğim.”

“SIRADAN BİR DERNEK DEĞİL”

MESAM bir kahvehane, sıradan bir dernek değil. Ortalama 9 bin mensubu olan bir kurumun profesyonelce yönetilmesi ve eser sahipleri için faydalı çalışmalar yapması şarttır. Her genel kurul öncesi meydana gelen algı operasyonları, kuruma ve üyelerine fayda getirmiyor. Sürdürülmeye çalışılan yönetim anlayışı ile MESAM ‘ın yasal, etik ve amacına uygun faaliyet göstermesi mümkün olmuyor.

“(BENİM ADAMLARIM) SÖYLEMİNİ KABUL EDEMEM”

Vatanına ve milletine büyük bir aşkla bağlı bir sanatçıyım. Tüm dil, din, mezhep ve siyaset farklılıklarına büyük saygı duyuyorum. Tüm renklerin başımın üzerinde yeri vardır. MESAM da müzik manasında bu renklerin tümünü bünyesinde barındıran bir kurum. Ülkemizde her renk, her kültür, her inanç vardır fakat ayrışma yoktur ve olmayacaktır.

“HEPİMİZİN GÖREVİ”

MESAM, etnik köken ve inanç üstünden örgütlenerek faaliyette bulunulacak yahut ele geçirilecek bir kurum değildir. ‘Benim adamlarım’ yahut ‘Bize oy verecekler’ gibi söylemleri kabul etmem mümkün değildir. Üyelerin siyasi görüşü, inancı, kültürü ne olursa olsun; tamamı bizim için kıymetli, tamamı bizim başımızın tacıdır. Onların arasında kaynaşmayı temin etmek, yalnızca benim değil, hepimizin görevi.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

Kamu çalışanlarına indirimli tatil geliyor!

TÜRSAB'ın Başbakan'a sunduğu raporda, "Kamu çalışanlarına destek verilerek tatil yapmaları özendirilsin" talebi, memurlara indirimli ve 12 ay taksitle tatil olanağını gündeme taşıdı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz