Ortodontik Tel Tedavisi Nasıl Yapılır?    

Ortodonti Latince "estetik/düzgün dişler" anlamına gelir. Milattan öncesine dayanan ortodonti metotları, modern diş hekimliğinin gelişmesi ile önem kazanmış, günümüz teknolojisinin de yardımıyla her geçen gün daha hızlı, kalıcı ve ekonomik hale gelmiştir ve gittikçe yaygınlaşmaktadır.


Ortodontik tel tedavisinin temel mantığı, dişin altındaki kemiğin konumunu, uygulanan kuvvet sayesinde değiştirmektir. Çenenin ileri çıkıklığı, kapanmama gibi çene problemleri de braketlere takılan lastikler sayesinde giderilebilmektedir. Bunun dışında çeneye dışarıdan takılan ağız dışı aygıtlar sayesinde de bazı çene problemlerinin üstesinden gelinebilmektedir.

Ortodonti Tedavisinde Kullanılan Aygıtlar        

Ortodonti tedavi sürecinde pek çok aygıt kullanılmaktadır. Braketler sabit tedavi sürecinin olmazsa olmazıdır. Metal veya porselenden yapılan ve telin içinden geçmesi için bir nevi ray görevi gören bu aygıtlar dişe sabitlenir. Braketlerin pek çok çeşidi vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir;         

Metal Braketler: En yaygın braket tipidir. Dişçi tarafından kolayca sökülüp takılabilir. Tedavi sürecinin en başarılı olduğu braket tipidir.          

Şeffaf/Estetik Braketler: Tamamı veya zorlu vakalarda büyük bir kısmı seramik olan ve genelde yetişkin hastalarda veya bankacılık, öğretmenlik gibi sosyal mesleklere mensup kişiler tarafından tercih edilir. Metal braketlere göre pahalı olmasının yanı sıra oldukça kırılgandır bu durum da tedavi sürecinde aksaklıklara yol açabilmektedir.          

Damon Sistemi: Sürtünmeyi azaltıp dişlerin daha rahat hareket etmesini öngören sistemdir. Estetik damon sisteminde ise şeffaf braketler kullanılır.         

Lingual braketler: Dişin arka yüzüne takılan braketlerdir. Pahalı ve uygulaması zor bir tedavi olduğu için günümüzde yaygın değildir.

Ortodontik tedavi sürecinde hareketli aygıtlar da kullanılır. Bu aygıtlar tedavi sürecini ciddi ölçüde hızlandırır. Hareketli aygıtlar hastalar tarafından kolayca çıkartılıp, takılabilir.

Ortodontik Tedavi Süreci Nasıldır?    

Ortodontik tedavi süreci, ortalama 1-1.5 sene sürmektedir. Bu süreç hastalar için başlarda zor olsa da zamanla daha kolay ve verimli hale gelmektedir. Hastalar diş hekimlerinin önerilerini dikkate almalı, hareketli aygıtları düzenli olarak, önerilen ölçütte kullanmalıdır. Dişlerin ortodontik fırçayla fırçalanması, braketlerin arasının ise ara yüz fırçasıyla fırçalanması büyük önem arz eder. Aylık kontrollere hasta, hekimin önerilerini en iyi şekilde yerine getirmiş olarak gitmelidir.

Ortodontik Tedaviye Hangi Yaşta Başlanmalıdır?        

Ortodontik tedavinin herhangi bir yaşı olmamakla birlikte, 6-7 yaşında başlamak bireylerin çene problemlerinin başladığı yaş olduğu için çok daha faydalı olacaktır. 20 yaş dişleri de ortodontik tedavide olumsuz bir etkiye sahiptir, henüz çıkmamışsa ortodontik tedavinin avantajlarını artırmaktadır. Bunların dışında yetişkin bireyler de ortodontik tedavi olabilirler, bu konudaki olumsuz algılar yanlıştır. Ortodontik tedavi sürecinde esas olan ilk muayeneye; sağlıklı ve çürüksüz dişlerle gitmektir.

Ortodontik Tedavi Sürecinde Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ortodontik tedavi süreci hastalar için bir miktar yıpratıcı bir süreç olabilmektedir çünkü hastanın tedavi öncesindeki yaşamına ait belki de pek çok alışkanlığını yapılması veya yapılmaması hastadan beklenilmektedir. Beslenme alışkanlıkları bu süreçte dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelmektedir. Bir nevi ön dişlerle koparılarak yenilen simit, dürüm gibi yiyecekler bölünerek arka dişlerle yenmelidir. Aksi takdirde bu durum ön ve yan braketlerin çıkmasına sebebiyet vermektedir. Bu durum sürecin uzamasına ayrıca kalitenin düşmesine sebebiyet verebilir. Sigara alışkanlığı braketlerin arkasında lekeler oluşmasına sebebiyet verebilir. Asitli yiyecekler ve içecekler ise tedavi sürecinde kesinlikle tüketilmemelidir. Braketlerin arkasında çürüklüklere sebebiyet verebilir ve çürüklükler temizlenemez ancak dolgu ile giderilebilir. Şekerli gıdalar ağızda enzimlerle reaksiyona girdikten sonra asit görevi görmektedir. Bu sebeple tüketildikten sonra 15-20 dakika içinde dişlerin fırçalanması önerilir. Sert yiyeceklerden ise olduğunca uzak durmak gerekmektedir. Ortodontik tedaviye ne kadar erken başlanırsa hasta için o kadar faydalı olacaktır. Aklınızda ortodontik tedavi süreciyle ilgili bir soru varsa, çevrenizdeki ortodonti merkezlerinden bilgi ve randevu alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

Eğer sigara kullanan, gün içersinde çay ve kahve tüketimi oldukça fazla olan bir bireyseniz hiç şüphesiz karşılaştığınız en büyük problemlerden birisi de diş sararmasıdır. Her ne kadar kaliteli diş macunları kullansanız da içerdiği kimyasallar ile dişlerinizde istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz ve bu noktada doğal diş beyazlatma teknikleri ile en güzel sonucu alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yaz