Otoparklara vale düzenlemesi geldi! çalışanlar sınava girecek

Otopark görevlilerini kapsayan meslek standartları Resmi Gazete’de kamuoyuna duyuruldu. Valeleri de kapsayan kararda iş sağlığı ve güvenliğine önem verildi. Vale hizmeti verenlerin, sürücü belgesine sahip olmasının gerektiği açıklanan kararda, görevlilerin iş kuralları da belirtildi. Buna göre, otopark görevlileri de sözlü ve yazılı sınava tabi tutulmadan işe başlayamayacak.


Otoparklara vale düzenlemesi geldi! çalışanlar sınava girecek

Hürriyet’in haberine göre otopark görevlilerine mesleki standart geldi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre otopark görevlisi kendisini ve çevresindekileri riske atmayacak biçimde çalışacak, uyarı işaretlerini talimatlar doğrultusunda kullanacak, tehlikeli olaylar varsa konuyu ilgililerle paylayacak, acil vaziyetleri ilgililere bildirecek, kendi yetkisindeki müşteri öneri ve şikayetlerini çözecek; yetkisinde olmayanları alakalı kişilere bildirecek, kişisel temizliğine dikkat edecek, iş giysilerini giyecek, otoparkın düzenini sağlayacak, araçların düzenli park edilip edilmediğin, kontrol edecek.

Araç formuna km ve hasar bilgisi de eklenecek

Ayrıca müşterilere otopark ücreti ile alakalı bilgi verecek, otoparkta kaza olursa hasar vaziyeti ve plaka bilgisini kayıt edecek, şüpheli vaziyetleri alakalı kişilere bildirecek, aracı müşteriyi karşılayarak durdurup aracı almadan önce hasar olup olmadığını kontrol edecek. Bunun yanında, araç teslim formuna plaka, km, hasar bilgisi ve giriş saati bilgilerini yazıp müşteriye teslim edecek. Müşteriden de araç teslim formunu ruhsat ve onay karşılığı alıp verecek.

Temel matematik ve ilkyardım bilgisi şart

Karara göre otopark görevlileri, acil vaziyet, araç-gereç-ekipman, bilişim teknolojileri okuryazarlığı bilgisi, ekiple çalışma becerisi, iş planı yaratma becerisi, iş sağlığı ve güvenliği vecerisi, mesleki terim bilgisi, park etme bilgi ve becerisi, parklandırma kuralları bilgisi, sözlü- yazılı iletişim becerisi, temel ilk yardım- matematik- muhasebe bilgisi, yangın önleme ve yangına müdahele bilgisi, zaman yönetimi becerisi gibi niteliklere sahip olacak.

Otopark görevlileri sınava girecek

İş disiplinine sahip olacak, çalışma zamanını etkili kullanacak, müşteri odaklı davranacak, müşteri aracına özen gösterecek, temizliğe önem verecek, meslek etiğine uygun davranacak.

Otopark görevlilerine de mesleki yeterlilik belgesi verilecek. Bu belge de bir ölçme ve değerlendirme merkezinde sözlü, yazılı ve uygulamalı olarak gerçekleştirilecek.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Vale olmanın şartları belli oldu!

Vale olmanın şartları belli oldu!

Son dönemde meydana gelen adli vakaları engellemek maksadıyla otopark görevi yapanlara, mesleki standart getirildi. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, dört işlem yapamayan vale otoparkta çalışamayacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz