Özel Hastanelerin Acil Servis Kuyrukları Kamu Hastanelerini Geçti

İstkanbul’da bulunan özel hastanelerin acil servislerinde oluşan kuyruklar kimi zaman 45 dakikayı bulabiliyor. Bazılarının 500 TL ve üzeri ücret uygulamasına rağmen meydana gelen kuyruklar kamu hastanelerini aratmayacak şekilde.


Özel Hastanelerin Acil Servis Kuyrukları Kamu Hastanelerini Geçti

Özel hastanelerin “acil”lerinde bekleme var, sıra var, 500 TL’ye varan muayene ücreti var ama doktor yok.

500 TL’YE VARAN MUAYENE ÜCRETİ ALINIYOR

Kamu hastanelerinin acil servisleri özellikle İstanbul’da yoğun ve sebeplerini anlamak zor değil. Peki tatil köyüne benzeyen özel hastanelerin acillerindeki eziyeti nasıl açıklayacağız? Uyarılara karşın 500 TL’ye varan muayene ücretleri alan özel hastanelerin acil servislerinde geceleri uzman hekim bile yok. Hastalar saatlerce tedavi bekliyor. Gazete Habertürk’ten Öznur Karslı’nın haberi

HER SENE 110 MİLYON HASTA ACİLLERE BAŞVURUYOR

Türkiye’de hastanelerin acil servisleri, yeni buluşma noktamız gibi. Senede 110 milyonun üstünde müracaat yapılan acillerde o kadar vakit geçiriyoruz ki yeni dostluklar kuruluyor, hatta Başbakan Binali Yıldırım’ın ifadesiyle evlilikler bile oluyor.

HAFTA SONLARI VE AKŞAMLARI AYRI ÇİLE

Tabii çoğunlukla hastaların ilk tercihi kamu hastaneleri. İstanbul’da bazı hastaneler tadilatta olunca yoğunluk daha da artıyor. Fakat en yakın adres bir özel hastaneyse, veya farklı bir sebeple bir özel hastaneyi tercih ettiyseniz, ki bu vatandaşın hakkı, gene aynı yoğunluk ve saatler süren bekleme çilesiyle karşılaşıyorsunuz. Özellikle de hafta sonları ve akşam saatlerinde… Çünkü hastaneden çok resort gibi görünen, hastadan çok dekorasyona masraf edildiğini düşündüren bu dev özel hastanelerin, 500 TL’ye varan muayene ücretlerine karşın acil servislerinde hekim bulmak zor. Gece çalışan doktorlar kadrolu bile değil. Muayeneler başka doktorlar üstünden gösteriliyor.

”TASARRUFU PERSONELDEN YAPIYORLAR”

Görüştüğümüz bazı hastalar, “Tasarrufu personelden yapıyorlar” diye tepki gösteriyor. Uzun çalışma saatleri ile hastaları zamansız yakalayan “iade sözlü provizyon ücretleri” de ayrı mesele. Vaziyeti daha yakından gözlemlemek için İstanbul’un acil servis hizmetlerini, bilhassa özel hastanelerin acillerini gözlemledik.

45 DAKİKA SIRA BEKLEYEN VAR

İlk durağımız, İstanbul Maslak’taki büyük bir özel hastane. Hasta şikâyetleri, genellikle hafta sonu ve akşam geç saatlerde problem olduğuna işaret ediyor. Acile giriş yaptığımızda saat 20.00’yi gösteriyordu. Bekleme salonu kalabalık. Hasta yakınları kadar ayakta tedavi olacak hastalar da bekleme salonunda. Yatışı yapılan kırmızı alandaki acil vakalar dışında çocuk hastalar ile birkaç hamile kadın da göze çarpıyordu ve 45 dakika kadar sıranın kendilerine gelmesini beklediler. Öksüren bir kız çocuğunun ateşi bekleme salonunda ölçüldü. Zira anne-babası acil muayene için uzun süre anons edilmeyi bekledi. Bir başka kız çocuğunun annesiyse beklemeden söylenme evresine geçmişti: “Hiç bu kadar yoğunluk beklememiştik.” Saat 21.00’i gösterdiğinde, bir başka genç anne 1 çocuk doktoru olmasına tepkiliydi.

BENZER TABLOLAR YAŞANIYOR

Bir sonraki akşam saat 23.30’da gittiğimiz aynı hastanede gene benzer bir tablo vardı. Gene daha ziyade çocuklu aileler sıradaydı. Bir MR tetkikinin yaklaşık bin TL olduğu hastanenin acil servisinde geçirdiğimiz 1.5 saatte, bekleyen yüzler pek değişmedi. Acil hekimi, kamu hastanelerindekiler kadar yoğundu. Gözlem odaları dolu olduğu için bekleme salonunda geçirilen süre uzadıkça uzadı.

Çocuk doktoru mu? Hâlâ gören yok!

GECE ÇOCUK HEKİMİNİ ARA Kİ BULASIN!

Acil yoğunluğu meydana gelen Şişli, Bahçelievler ve Bakırköy’deki başka özel hastanelerde, farklı günlerde saat 20.00 ile 00.30 arası yaptığımız gözlemlerde de aynı problem vardı: Özel hastanelerin acil servislerinde çocuk hekimi yok. Vakaya göre hekim aranıyor, tabii teşhis konulabilirse. Çağrılıyor, tabii ulaşılabilirse. Neden sonra hekim geliyor, tabii o da gelirse…

Genel olarak doktor ve hemşire sayıları da yetersiz. Bu sebeple gece görev alanların sayısı ihtiyacın altında kalabiliyor. Hastalarca en fazla şikâyet edilen konuların başında bu konu geliyor ve sağlık hizmeti değil ticari kaygılarla planlama yapıldığına dair endişeler dile getiriliyor.

TEDAVİ ÜCRETİ ÖNCEDEN ALINIYOR

Özel hastanelerin acil servislerindeki yoğunluğun bir öbür sebebi de kamu hastanelerinin acil servislerindeki yoğunluktan dolayı buralara yönelen hastalar. Bu bölgedeki özel hastanelerde acil servis muayene ücretleri 100 TL’den başlıyor.

Acil vakalarda hastadan ücret talep edilmesi halen tartışmalıyken, bazı özel hastanelerde talep edilen “iade sözlü provizyon ücretleri” hasta ile kurumu karşı karşıya getiriyor. Yani acil servise yatışı yapılan hasta için öngörülen tetkik ve tedavinin ücreti önceden alınıyor. Farkın sonradan hastaya ödeneceği belirtiliyor.

”ACİL OLMAYAN DA ACİLE GELİYOR”

Bazı özel hastaneler, kaza ve yaralanma sonrası hastaneye gelen vakaları hemen başka hastanelere yönlendirme yoluna gidiyor. Özel hastane yetkilileri de “Acil servisler ücretsiz” algısı ve bilgisi sebebiyle vaziyeti çok acil olmayan hastaların da özel hastanelerin acil servislerine başvurduğundan yakınarak, “Baş edilmesi mümkün olmayan bir yoğunluk meydana geliyor” diyor.

KAMU HASTANELERİNİ GEREKSİZ ACİLLER YORUYOR

İstanbul’un en yoğun hastanelerinden Şişli Etfal ile Okmeydanı Eğitim ve Araştırma hastanelerinin acil servislerinde ise inanılmaz bir trafik meydana geliyor. Ara sıra gerginliklere de yol açan bu yoğunluk, özel hastanelerde olsa kapıya barikat kurduracak cinsten. Akşam 21.00’de giriş yaptığımız Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin acil servisinde, yeşil alana (ayakta tedavi bölümü) bakan hekimin kapısında bekleyen onlarca hasta var. Merkezi randevu sistemiyle gündüz yakın tarihte başvuramayanların acillere gelmesi de yoğunluğu en çok artıran sebeplerden. 100 hastadan 35’i acilden giriş yapıyor ve tamamı o kadar acil değil.

ASIL YÜKÜ KAMU HASTANELERİ ÇEKİYOR

2 saat önce hastaneye geldiğini belirten bir anne. Sağlık Bakanlığı’nın şikâyet hattını arıyor: “1 doktor var. Çocuğumu doktora gösteremiyorum. Asgari ücretle nereye gideceğim?”

Öte yandan burası İstanbul’un 2 çocuk acilinden biri ve neyse ki burada epey çocuk doktoru var. Servisin içi kreş görünümünde. Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki yoğunluk da Şişli’den farklı değil. Muayene süreleri kısa fakat tetkik, tahlil derken bir hasta 2 saat bekleyebiliyor.

Ama özel hastaneler beklemede arayı kapattığı için esas yükü çeken kamu hastanelerini eleştirmek çok kolay olmuyor.

İlginizi Çekebilir
Adapazarı’nda Özel Hastanede Hemşire Skandalı

Adapazarı’nda Özel Hastanede Hemşire Skandalı

Adapazarı’nda özel bir hastanede hemşireler aracılığı ile sosyal medyaya sızdırıldığı söylenen görüntüler vatandaşların tepkisini çekti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz