Özel hastanelerin acil servisleri tamamen ücretsiz oldu!

Resmi gazetede yayımlanan tebliğe göre özel hastaneler, kendilerine başvuran yahut ambulans ve sevkle Acil Servis’e getirilen hastaları ödeme kuvvetine yahut sağlık güvencesine bakılmaksızın kabul edecek ve asla ücret talep edemeyecek.


Özel hastanelerin acil servisleri tamamen ücretsiz oldu!

Sağlık Bakanlığı, Resmi Gazete’de yayımlanan yeni tebliğle acil servislere bir dizi düzenleme getirdi. Özel hastaneler, kendilerine başvuran yahut ambulans ve sevkle acile getirilen hastaları, ödeme kuvvetine ve sağlık güvencesine bakmaksızın kabul edecek, asla ücret talep etmeyecek. Uygulama 2 ay sonra başlıyor

Habertürk gazetesinde yer verilen habere göre Resmi Gazete’de dün yayımlanan tebliğde yer verilen düzenlemelerden kimileri şu şekilde:

Yeşil alan 1 ve 2 kodu verilecek

– Yoğunluğun fazla olduğu acil servisler “Öncelikli Takip ve Nitelikli Planlama Gerektiren Acil Servis” olarak tanımlanacak. Günde 500’den fazla hasta kabul eden, nöbetçi hekim başına 100 hastadan fazla düşen, muayene bekleme süresi 45 dakikayı geçen, ambulansla günlük 5’ten fazla hasta getiren acil servisler bu tanıma girecek.

– Acil servise gelen fakat poliklinik muayenesi gereken hastalara “yeşil alan 1” ve “yeşil alan 2” kodu verilecek, tedavileri poliklinikte yapılacak.

– Kırmızı alan hastalarının yakınları, lüzumlu eğitimi almış personelce bilgilendirilecek.

– Acil servislerde “hasta karşılama” ve “taşıma” personeli bulunacak.

– Acillerde hasta mahremiyeti gözetilerek, kör nokta bulunmayacak biçimde güvenlik kameraları tarafından kayıt yapılacak. Kayıtlar 2 ay boyunca saklanacak.

Yoğun bakım yetersizse ara bakım ünitesi

– Acil servisten yatışı yapılan hastaların yoğun bakım yatakları, yoğun bakımdan sorumlu uzman tarafından tespit edilecek. Yeterli yoğun bakım yatağı bulunmayan hastanelerde geçici ara bakım ünitesi kurulacak.

– Acil servise akut rahatsızlık, başka sağlık tesisinden acil yahut yatış maksatlı gelen hastaların yatış ve takibi yapılmayacak.

– Acile hasta getiren ambulanslar hastayı beklemeden teslim edecek ve 15 dakika içinde acil önünden ayrılacak.

– Kamu ve özel hastaneler kendilerine başvuran yahut ambulans ve sevkle getirilen bütün acil vakaları sağlık güvencesi ve ödeme kuvveti olup olmadığına bakmaksızın kabul edecek. Kamu hastaneleri gibi özel hastaneler de acile gelen hastalardan asla ücret talep edemeyecek. Uyarılara karşın özel hastanelerde acile başvuran hastalar sık sık katılım payı ve ilave ücret mağduriyeti yaşıyor.

– Yeni uygulama 2 ay sonra başlayacak. Yeni hizmet binasına taşınması planlanan hastaneler de 6 ay içinde taşınacak.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz