Palandöken’de İranlı turistler otelleri doldurdu taşırdı!

Palandöken’de bulunan otellerin yoğunluk oranı İran’dan gelen turistler sayesinde yüzde 90’lara ulaştı. İranlı turistler gündüz kayak keyfi yaparken gençler geceleri diskolarda sabaha kadar eğleniyor.


Palandöken’de İranlı turistler otelleri doldurdu taşırdı!

Kar kalitesi, uzun pistleri, yakıcı güneşi, doğası ve son model tesisleriyle kış turizmin gözde kayak merkezi Palandöken’e İran’dan tatile gelenlerin sayısı her geçen sene artıyor. Palandöken’e uçak, otobüs ya da özel araçları ile gruplar halinde gelen İranlılar’ın çoğunluğu Türkçe bildikleri için yabancılık çekmiyor. En uzunu 12 kilometre olmak üzere 20’nin üstünde pisti bulunan ve aynı anda 12 bin kişinin kayak yapabildiği Palandöken’e gelen İranlı kadınlar ise şıklıkta birbirleriyle yarışıyor.

9 senedir her kış tatilde Palandöken’e geldiklerini belirten İranlı Şina Tului, “Biz 60 kişi geldik. Palandöken’i çok seviyoruz. Pistler ve tesisler mükemmel. Palandöken’deki otellerin çoğu İranlılar’la dolu. Burada kendimizi hiç yabancı gibi görmüyoruz. Gün boyu kayak ya da snowboard yapıyoruz. Işıklandırılmış pistler sayesinde gece de kayak yapabiliyoruz. Her şey çok güzel. Mart ayında kutlanan nevruz için daha şimdiden yerimizi ayırdık” diyerek konuştu.

İranlılar, geceleri de kaldıkları otel önlerinde gerçekleştirilen gece kayağı gösterisi ve eğlenceye eşlik ederek gönüllerince eğleniyor.

Palandöken’de en çok İranlı turist bulunduğunu söyleyen Polat Erzurum Resort Hotel Genel Müdürü Bora Kanber, “Bir zamanlar Palandöken’i ikinci adresleri yapan Ruslar’ın yerini İranlılar aldı” şeklinde konuştu.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz