Pentagon’dan PYD hakkında yeni açıklama geldi!

Pentagon, terör örgütü PYD/PKK örgütünün paravanı SDG’nin bazı unsurlarının Afrin’de süren Zeytin Dalı Harekatı sebebiyle Suriye’nin kuzeyine kaydırdığını, fakat bunun ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun direktifiyle yapılmadığını açıkladı.


Pentagon’dan PYD hakkında yeni açıklama geldi!

Pentagon başta olmak üzere ABD kurumları, Afrin’deki PYD/PKK unsurlarının ABD öncülüğündeki koalisyon ile ilişkili olmadığını ve ABD’nin Afrin’deki gruplara askeri destek vermediğini ifade ediyor. Öte yandan Pentagon, DEAŞ karşıtı operasyonlardan ayrılıp Afrin’de PYD/PKK saflarında savaşmaya giden gruplara ABD’nin desteğini kaybedecekleri uyarısında bulunuyor.

Böyle bir dönemde, daha önce ABD’nin SDG isimi altında eğitim ve destek verdiği bazı “PYD/PKK unsurlarının Afrin’e geçtiği” yönündeki haberler ise münakaşalara neden oldu. Bunun yanı sıra ABD’nin resmi olarak desteklediğini belirttiği SDG, Afrin’de Türkiye destekli Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) karşı intihar saldırısı gerçekleştirdiği öne sürülen Avesta Habur isimli kadın teröristi öven yazılı bir açıklama yaptı. SDG’nin açıklamalarının altındaki “SDG Afrin Komutanlığı” imzası da dikkatlerden kaçmadı. Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine-Galloway, konuyla alakalı AA muhabirinin sorularını cevapladı.

SDG açıklamasını geçiştirdi

Türkiye’nin meşru kaygıları ve güvenli bir sınır vurgusuna dikkati çeken Binbaşı Galloway, ABD güçlerinin varlığının bölgeyi istikrarsızlaştıracak vaziyetleri önlemeye yardımcı olacağını öne sürdü. Fakat, SDG’nin açıklamalarını geçiştirmeyi tercih eden Galloway, “SDG ile ortaklığımız çerçeve itibarıyla DEAŞ’ı yenme operasyonlarıyla sınırlı.” değerlendirmesini yapmakla yetindi. Galloway, “Son gerginliklere tepki olarak SDG’nin bazı güçlerini kaydırdığının farkındayız fakat bu, koalisyonun yönlendirmesi ile olmadı” şeklinde konuştu. PYD/PKK’nın paravanı SDG’nin güçlerini nereye kaydırdığı ile alakalı ayrıntı vermeyen Galloway, örgütün açıklamaları hakkında olarak ise “SDG ismine konuşmuyorum fakat bütün tarafları DEAŞ’ın yenilmesine odaklanmaya, gerginliği azaltmaya, Suriye savaşını çözmeye ve sivilleri korumaya çağırmaya devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Ancak Galloway’in, SDG’nin “SDG Afrin Komutanlığı” biçiminde bir imza kullanması ve bombalı intihar saldırısı düzenleyen bir teröristi övmesi ile alakalı hiçbir açıklama yapmaması dikkati çekti.

Binbaşı Galloway, Avesta Habur adlı teröristle alakalı, “Afrin’de Kürt bir kadın savaşçının çatışmada öldüğünün farkındayız. Bu kişinin koalisyonun askeri eğitimini alan biri olduğuna dair şu anda yeterli bilgimiz yok. Afrin’deki Kürt gruplar DEAŞ karşıtı koalisyonun ortakları değil.” açıklamasını yaptı. İntihar bombacısı olduğu öne sürülen terörist için “çatışmada öldü” ifadesi kullanmasının bir sebebi olup olmadığı biçimindeki soruyu ise Binbaşı Galloway, “Bu kişinin ölüm biçimi ile alakalı önceki cevabımda da atıfta bulunduğum medyada çıkan haberler dışında elimde ek bir bilgi yok.” biçiminde geçiştirdi. Buna karşılık, kadın teröristin intihar saldırısı gerçekleştirdiği iddiası medyanın yanı sıra ABD’nin ortaklık yaptığı SDG’nin basın ofisinden yapılan açıklamada da dille getirilmişti. Sözcünün bu açıklaması, intihar saldırısını bir “terör eylemi” olarak kabul eden ABD hükümetinin zor vaziyette kalmaması için “çatışmada öldü” ifadesini kullanmayı tercih ettiği değerlendirmesine neden oldu.

‘Münbiç askeri konseyi’ vurgusu

Türkiye’nin Afrin’den sonra ABD’nin söz verip de Münbiç’ten çıkaramadığı PYD/PKK unsurlarına karşı operasyon yapacağı yönündeki açıklamalarını daha yüksek sesle dile getirmeye başlaması ABD’nin de Münbiç için “mazeret” arayışını hızlandırdı. ABD Merkez Güçler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel, birkaç gün önceki Ortadoğu seyahati esnasında, Türkiye’nin ABD’ye yaptığı “askerlerini Münbiç’ten çek” çağrısına karşılık “Şu anda bu şekilde bir değerlendirmemiz yok.” açıklamasını yapmıştı.

Pentagon Sözcüsü Albay Rob Manning de günlük basın toplantısında ABD’nin NATO müttefiki Türkiye ile yakın ve sürekli temaslarının olduğunu ve şu aşamada “ABD askerlerine yönelik bir tehlike hissetmediklerini” ifade etti. Fakat bu açıklamaların yanı sıra ABD’nin Münbiç’te gene paravan bir örgüt olan Münbiç Askeri Konseyi’ni öne çıkarması dikkatlerden kaçmadı.

‘Ankara ile yakın temastayız’

Bu konuyla alakalı sorulara da cevap veren Binbaşı Galloway, Türkiye ile Suriye sınırında tansiyonu düşürmek için Ankara ile yakın temas halinde olduklarını ifade etti. Bununla beraber ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyonun resmi ilişkisinin yalnızca Münbiç Askeri Konseyi ile olduğunu iddia etmesi ise dikkati çekti.

Galloway, şu şekilde konuştu:

“Koalisyonun Münbiç’teki tek resmi ilişkisi, DEAŞ ile mücadele etmek için kurulan ve SDG ile bağlantılı çoğunluğu Arap güçlerden oluşan Münbiç Askeri Konseyi’dir. SDG ile daha geniş ortaklığımız ise yalnızca DEAŞ’ı yenmek için yürüttükleri operasyon ve faaliyetlerle sınırlıdır.”

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Terör örgütü PKK karıştı! Örgüt içi infazlar başladı

Afrin operasyonu başladıktan sonra örgüt içi anlaşmazlıklar neticesinde 30 terörist infaz edildi. Hüseyin Gabar adlı terörist Raco'ya, Mani Agid ise Cinderesi'ne yeni elebaşı olarak gönderildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz