Pentagon’dan Türkiye için yeni vize açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı yaşanan vize krizinin Türkiye ile yürütülen ortak askeri operasyonları etkilemeyeceğini ve planlanan çalışmaların devam edeceğini açıkladı.


Pentagon’dan Türkiye için yeni vize açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yaşanan vize krizi ile ilgili olarak açıklama yaptı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), tarafından yapılan açıklamada Türkiye ve ABD arasında yaşanan vize geriliminin askeri ilişkileri etkilemediğini, iki durumun farklı olduğunu ifade etti. Bu açıklama yükselen gerilimi bir nebze düşürmüş olsa da ABD’nin farklı yaptırım tarzı kararlar almayacağı anlamına gelmiyor. Savunma bakanı tarafından yapılan açıklamaya Türkiye’den henüz bir yanıt gelmedi.

ORTAK OPERASYONLAR DEVAM EDECEK

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) açıklamasında Türkiye ile yaşanan vize geriliminden dolayı askeri operasyonlarda iletişimin sağlanmaya devam edildiğini ve İdlib operasyonu konusunda da her iki ülkenin askeri yetkililerinin görüşme ve temaslarında herhangi bir problem görülmediğini ifade etti. Bu açıklama sonunda ABD’nin İdlib operasyonu üzerinden Türkiye’ye baskı kurmaya çalıştığı ve ipleri eline almaya çalıştığı düşünülmeye başlandı. ABD bölgede yaşanan her gelişmeyi yıllardır yakından takip ediyor ve müdavim olmaya çalışıyor.

İKİLİ VE AYRI OPERASYONLAR DEVAM EDECEK

Pentagon sözcüsü Albay Robert Manning ise sözcü olarak yaptığı açıklamasında Türkiye ve ABD’nin NATO müttefik olarak ayrı ve birlikte operasyonlar yaptıklarını ve bundan sonraki süreçte de operasyonlar yapmaya devam edecek olduklarını açıkladı. Türkiye tarafından ABD ile ilişkilerin iyi olduğu ifade edildiği günden bugüne 30 gün bile geçmemiş olmasına rağmen vize krizinin yaşanması, büyük bir hayal kırıklığı yaratmış, İdlib operasyonunda ABD’nin uzaktan desteğinin kesilebilecek olduğundan endişe duyulmuştu. Türkiye ise askeri olarak TSK’nın İdlib’e girdiğini açıklamıştı.

GÜNÜN ÖZETİ
Haber Video
İlginizi Çekebilir
Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu İran’dan da geçecek

Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu İran’dan da geçecek

Hükümet, Kars-Iğdır-Nahcivan demiryolu hattını yapıp İran'a bağlayarak hattı güneye Hürmüz Boğazı'na kadar uzatmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yaz